"Harmonizację modeli cywilizacyjnych" postulują rosyjscy prawosławni

nie, 8 gru 2002, 12:07:17

Autor: Tomasz Terlikowski

Wstąpienie republik nadbałtyckich do Unii Europejskiej nie pogorszy położenia prawosławnych, mieszkających na ich terytorium - uważa metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl. Informuje o tym serwis internetowy newsru.com.

"Prawa zjednoczonej Europy gwarantują wolności osobiste, w szczególności wolność sumienia i wyznania" - powiedział metropolita Cyryl. Hierarcha wyraził jednak także zaniepokojenie odrzuceniem przez jednoczącą się Europę tradycyjnych wartości - niemal całkowicie ignorowanych przez państwa członkowskie.

Unia Europejska opiera się niemal wyłącznie na zasadach liberalnych, które dopuszczają tylko jedną normę - "niedopuszczalność czynów, ograniczających wolność innych jednostek". "Nie chcielibyśmy, aby nasi prawosławni wierni żyli kontrolowani przez obce im prawa" - tłumaczył metropolita Cyryl. Dlatego prawosławni postulują "harmonizację istniejących w świecie modeli cywilizacyjnych".

"Nie domagamy się od UE rezygnacji z jej liberalnych zasad, ale staramy się znaleźć sposób na harmonijne współdziałanie systemów liberalnych i tradycyjnych, szczególnie w sferach życia moralnego" - tłumaczył Cyryl. Metropolita zapewnił również, że "w obliczu zsekularyzowanego świata, prawosławni chcą występować wraz z innym religiami tradycyjnymi".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2002120812071734