Nowy Prymas Wspólnoty Anglikańskiej

pon, 9 gru 2002, 14:35:17

Autor: Kazimierz Bem

Podczas starożytnej i widowiskowej ceremonii, która miała miejsce 2 grudnia 2002 roku w anglikańskiej katedrze Św. Pawła w Londynie, arcybiskup Walii Rowan Williams został zaprzysiężony jako arcybiskup - elekt Cantenbury i tym samym jako Prymas Anglii oraz głowa 70 milionowej Wspólnoty Anglikańskiej na świecie.

Ceremonii o charakterze zarówno religijnym, jak i państwowym (Kościół Anglikański jest wyznaniem panującym w Wielkiej Brytanii), przewodniczył tradycyjnie arcybiskup Yorku, w asyście biskupów anglikańskich z kraju i z zagranicy, a także członków Izby Lordów, rządu oraz delagata królowej Elżbiety II.

Po przedstawieniu protokołu z wyboru na arcybiskupa, odczytano list od Królowej. Następnie arcybiskup Rowan Williams wyraził zgodę na swoją kandydaturę, podpisał się pod Deklaracją Zgody (głównymi tezami anglikanizmu) oraz wierności Królowej, po czym został zaprzsiężony. Od tej pory zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, może podpisywać się jako "Rowan Cantuar" (Rowan z Canterbury).

Oficjalne wprowadzenie arcybiskupa do jego nowej katedry nastąpi podczas uroczystego nabożeństwa 23 lutego 2003 roku, kiedy to zasiądzie on na tronie biskupim Św. Augustyna z Cantenbury. Komentując uroczystość arcybiskup elekt powiedział: "Modlę się o pomoc Boga gdy staję przed tym nowym wyzwaniem. Wyzwaniem, któremu idę naprzeciw ze świadomością własnej niedoskonałości, ale także z nadzieją, radością i entuzjazmem."

Rowan Williams jest 104 arcybiskupem Cantenbury. Poprzednio sprawował funkcję arcybiskupa kościoła anglikańskiego Walii.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20021209143519459