Rzymskie spotkanie zwierzchników Kościołów katolickich

wto, 10 gru 2002, 22:47:15

Autor: Robert Opala

Watykańska Kongregacja Wschodnich Kościołów katolickich zorganizowała na początku grudnia br. spotkanie wszystkich zwierzchników Kościołów katolickich utrzymujących pełną relację z biskupem Rzymu. Zwierzchnik Katolickiego Kościoła Maronitów, patriarcha kardynał Mar Nasrallah Sfeir

Głównym tematem spotkania była odnowa wschodniego katolicyzmu oraz dalsze umacnianie relacji między katolicyzmem łacińskim a wschodnim. Poruszono również ważna sprawę stosunków z Kościołami prawosławnymi, a szczególnie Patriarchatem Moskiewskim.

Sekretarz Kongregacji ds. Kościołow Wschodnich biskup Antonia Maria Veglio powiedział podczas spotkania, że Rzym uczy się od Katolickich Kościołow Wschodnich jak poprawnie układać, w duchu ewangelicznej miłości, relacje z prawosławiem.

Hierarchowie Kościołów Wschodnich omówili także trudne położenie Kościoła Katolickiego w Libanie. Duża liczba chrześcijan libańskich decydujących się na emigrację może stać się przyczyna całkowitej likwidacji Katolickiego Kościoła Maronitów w tym kraju.

Problem ten dotyczy zresztą wszystkich Kościołów chrześcijańskich znajdujących się w Libanie.


Za THE CATHOLIC HERALD z 6 grudnia 2002

 

Redakcja Ekumenicznego Serwisu Informacyjnego Kosciol.pl informuje, ze już w niedługim czasie ukaże się w naszym serwisie wywiad z ojcem doktorem Eliaszem, mnichem z Prawosławnej Archidiecezji Góry Liban, stypendystą Instytutu Starożytnych Języków Orientalnych Uniwersytetu w Oksfordzie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20021210224715460