Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kryzys w Światowej Radzie Kościołów

Dariusz BRUNCZ

Podczas listopadowych obrad Synodu Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) w Timmendorf 120 synodałów wysłuchało przemówienia bp dr Margot Käßmann z Hannoveru, w którym biskup oceniła stan dialogu ekumenicznego.We wrześniu bieżącego roku bp Käßmann wystąpiła ze Światowej Rady Kościołów (ŚRK) po 19-letniej działalności w tym gremium na znak protestu wobec kontrowersyjnych żądań kościołów prawosławnych.

Powodem dymisji pani biskup nagłośnionej przez prasę świecką i kościelną w Niemczech i na świecie, była uchwała centralnej komisji ŚRK podjęta pod naciskiem strony prawosławnej, ażeby w przyszłości zrezygnować ze wspólnych nabożeństw, a ograniczyć się jedynie do modlitw. Decyzja ta uniemożliwia wprowadzenie w życie tzw. liturgii z Limy, która miała być ekumenicznym modelem wspólnych nabożeństw prawosławnych, protestantów, anglikanów i starokatolików.

Konflikty w ŚRK narastały przekonaniem prawosławnych, iż nie są oni odpowiednio reprezentowani w gremiach organizacji, przez co nie posiadają dostatecznego wpływu na decyzje podejmowane przez ŚRK. W tym celu powołano podczas Zgromadzenia Ogólnego ŚRK w Harare (1998) specjalną komisję, która miała zająć się wypracowaniem kompromisu, który przedłożono we wrześniu br.

Powodem kontrowersji jest też sprzeciw Kościołów prawosławnych wobec ordynacji kobiet oraz dość rozpowszechnione przekonanie, iż tylko cerkiew prawosławna jest Kościołem w we właściwym znaczeniu tego słowa. Dlatego też wiele kościołów prawosławnych nie uznaje chrztu i urzędu w kościołach o tradycji protestanckiej. Bp Käßmann oraz ks. bp Wolfgang Huber, zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Berlina i Brandenburgii, który współpracował z ŚRK odnieśli się ze sceptycyzmem wobec perspektyw dialogu ekumenicznego wewnątrz ŚRK.
Bp Käßmann powiedziała, że również "protestanci mają teologiczna granicę wytrzymałości. Mamy swoje przekonania, z których nie będziemy rezygnować. Miarka się przebrała".

W roku 2006 odbędzie się w Brazylii w mieście Porto Alegre kolejne Zgromadzenie Ogólne. Do tego czasu przedstawiciele kościołów ewangelickich chcą odczekać rozwój wydarzeń i nie wykluczają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to dojdzie do powstania nowej organizacji międzynarodowej, która będzie reprezentować stanowisko Kościołów wywodzących się z Reformacji.

Na rok 2006 przewidziane jest także spotkanie gremiów kierowniczych Światowej Federacji Luterańskiej i Światowego Aliansu Reformowanego, które mogłyby się zając powołaniem nowej, bardziej efektywnej organizacji. Ks. Biskup Margot Käßmann (44) przez wiele lat była odpowiedzialna za organizacje ewangelickiego Kirchentagu do momentu, kiedy została wybrana na zwierzchnika Hannoverskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, który jest największym kościołem krajowym EKD.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20021214180818812

No trackback comments for this entry.
Kryzys w Światowej Radzie Kościołów | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kryzys w Światowej Radzie Kościołów
Kazik pon, 16 gru 2002, 12:00:59
Nareszcie ktoś powiedział prawdę i gdybym był złośliwy to bym dodał, że trzeba było na to kobiety-biskupa.
Prawda jest taka, że kościoły prawosławne od lat prowadzą politykę, która z punktu widzenia moralności jest dość dwuznaczna. Nie mają oporów przed otrzymywaniem pieniędzy od bogatycgh protestanckich kościołów zachodnich, ale jednocześnie u siebie odsądzają ich od czci i wiary, uniemożliwiwją rozwój etc. W takich warunkach ja osobiście nie widzę sensu dialogu (przez jakiś czas), bo co to za dialog, gdy jedni płacą, a drudzy biorą pieniądzę i plują na darczyńcę?

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń