Media chcą zdyskredytować Kościół

wto, 17 gru 2002, 18:19:00

Autor: Robert Opala

Kardynał Joseph Ratzinger, jedna z najbardziej prominentnych osobistości Watykanu, oświadczył, że media ogarnęła prawdziwa histeria w przedstawianiu informacji o seksualnych skandalach, których autorami są księża katoliccy.

Prefekt rzymskiej Kongregacji Doktryny Wiary, kardynał Joseph Ratzinger, powiedział podczas konferencji prasowej na zakończenie kongresu teologicznego odbywajacego się na uniwersytecie katolickim w Murcji w Hiszpanii, że w bieżącym roku media szczególnie obrały sobie Kościół katolicki, jako główny cel swoich ataków, wykorzystując do tego przypadki skandali seksualnych popełnionych przez duchownych katolickich na całym świecie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Nie trudno zauważyć w tych działaniach "intencje zdyskredytowania Kościoła".

Kardynał dodał, że "w Stanach Zjednoczonych tego rodzaju informacje zajmują czołowe miejsca we wszystkich źródłach informacji medialnych, chociaż wśród wszystkich sprawców tego typu czynów liczba księży wynosi mniej niż 1 procent całości. Nieustanna obecność informacji w czołówkach prasy, radia i telewizji o tych czynach popełnionych przez duchownych katolickich jest w sensie statystycznym nieobiektywna w stosunku do ich proporcji".

Ratzinger dodał także, że "bez trudu można w takiej sytuacji dojść do konkluzji, że wszystkie te działania medialne mają swoją zamierzoną intencję i są manipulowaniem informacją w stosunku do stanu faktycznego. Jest czymś logicznym, że celem tych akcji jest zdyskredytowanie Kościoła".

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary potwierdził swój wywiad udzielony w Hiszpanii, pisząc te same słowa do "Catholic News Service" wydawanego w Waszyngtonie, D.C., gdzie dokonał tylko małej modyfikacji swojej hiszpańskiej wypowiedzi. "W Kościele również kapłani są grzesznikami. Jestem jednak osobiście przekonany, że bieżąca stała obecność informacji w mediach na temat skandali obyczajowych popełnionych przez księży, a szczególnie amerykańskich, jest naginaniem rzeczywistości, ponieważ procentowo liczba sprawców tych czynów wśród księży nie jest większa niż wśród innych grup zawodowych, a może nawet mniejsza. Są to więc działania bardzo niesprawiedliwe".


Opracowano na podstawie THE CATHOLIC HERALD z 13 grudnia 2002

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2002121718191152