Papież zatwierdził dekrety ws. Matki Teresy i bł. bpa Pelczara

pią, 20 gru 2002, 13:55:47

Autor: Tomasz Terlikowski

Jan Paweł II zatwierdził w piątek dekrety umożliwiające wyniesienie na ołtarze 17 osób, m.in. beatyfikacje Matki Teresy z Kalkuty oraz kanonizowację bł. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i rektora UJ - poinformowała PAP.

Watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych uznała za cud (czyli zdarzenie niewytłumaczalne z naukowego punktu widzenia) - uzdrowienie młodej kobiety z Krosna. Po potrąceniu przez furgonetkę 9 stycznia 2000 roku znalazła się ona w stanie śpiączki poprzedzającym stan śmierci klinicznej, ale za wstawiennictwem bł. bp Pelczara w pełni odzyskała zdrowie po 20 dniach, w nocy z 28 na 29 stycznia.

Jan Paweł II zatwierdził także dekret o heroiczności cnót Matki Teresy z Kalkuty i dokonanym za jej wstawiennictwem, a niewytłumaczalnym z naukowego punktu widzenia, uzdrowieniu Moniki Besra z Indii, cierpiącej na raka żołądka. W Watykanie mówi się, że Jan Paweł II dokona beatyfikacji Matki Teresy w Rzymie na wiosnę przyszłego roku.

Będzie to najszybsza w Kościele beatyfikacja, przeprowadzona w znacznie krótszym czasie niż przewidują to przepisy prawa kanonicznego. Za specjalnym zezwoleniem papieża proces beatyfikacyjny Matki Teresy z Kalkuty rozpoczął się już w półtora roku od jej śmierci, a nie jak nakazuje prawo kanoniczne po upływie co najmniej pięciu lat.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20021220135547337