Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

BBC o dziewictwie Marii Panny - program na święta

Brytyjska Korporacja Nadawcza - BBC (The British Broadcasting Corporation) przedstawi - jako prezent świąteczny - film dokumentalny, w którym zamierza poddać w wątpliwość dziewictwo Marii, Matki Jezusa, przed Jego narodzeniem.

Film dokumentalny wyprodukowany przez BBC opowie Brytyjczykom w ostatnią niedzielę Adwentu, 22 grudnia 2002 roku, że Jezus Chrystus został poczęty w wyniku gwałtu, który zadał Marii żołnierz rzymski.

'Dziewica Maria', bo tak brzmi tytuł filmu, ma być "odkryciem tegorocznego Bożego Narodzenia". Opiera się na kanwie dwóch pytań: czy Maria urodziła Jezusa jako dziewica i - konsekwentnie - czy w związku z tym można mówić o Bożym pochodzeniu Jezusa.

W filmie ma wystąpić dość duża liczba teologów i historyków, którzy w tej kwestii mają się wypowiadać. Film ten zdążył już zirytować dwa największe środowiska wyznaniowe w Wielkiej Brytanii: chrześcijan i muzułmanów.

'Katechizm Kościoła Katolickiego' wyraźnie wykłada, że narodzenie Chrystusa nie naruszyło 'dziewiczej całości' Jego Matki, a wręcz odwrotnie - uświęciło Ją. Tak więc w liturgii Kościoła Katolickiego Maria jest określana jako 'Aeipartenos' - Wieczna Dziewica.

Mohammad Shahid Raza, sekretarz Muzułmańskiej Rady Koranicznej w Londynie, powiedział, że stawianie dziewictwa Marii w jakąkolwiek wątpliwość jest występowaniem przeciwko Koranowi. 'Koran' dokładnie objaśnia, że Maria była dziewicą, a narodzenie Jezusa było cudem Bożym. Jakakolwiek wypowiedź przeciwna tej prawdzie jest naruszeniem prawa koranicznewgo i wystąpieniem przeciwko wierze islamu'.

Film spróbuje przedstawić trzy koncepcje w jaki sposób Maria zaszła w ciążę. Pierwsza - to gwałt dokonany przez rzymskiego żołnierza; druga, że zaszła w ciążę z nieznanym mężczyzną i trzecia koncepcja, że Jezus został poczęty w wyniku stosunku płciowego, który Maria przeżyła z Józefem przed zawarciem formalnego związku małżeńskiego.

Historyk, Mark Goodacre, wypowiedział się, że 'koncepcja z Józefem jest najlepsza'. Tradycja chrześcijańska podaje, że Matka Boża zmarła w Efezie, w Turcji, gdzie mieszkała po smierci Jezusa z jednym z uczniów Pańskich, Janem. Film BBC jednak podważa i tę koncepcję, twierdząc że po śmierci Chrystusa Maria została w Jerozolimie lub wróciła do rodzinnego miasteczka, Nazaretu, gdzie opiekowały się nią jej pozostałe dzieci.

Stacja nadawcza BBC ma zamiar zaprezentować ten film w programie I w niedzielę w godzinach największej oglądalności (20:00). Rzecznik prasowy stacji ds. programów religijnych stwierdził, że film ten jest tylko opowieścią historyczną o życiu młodej kobiety w starożytnej Palestynie, chociaż prawdą jest, że przy tej okazji będą padały pytania o biblijnej i teologicznej treści.
Natomiast szef programów religijnych BBC, Alan Bookbinder, znany ze swych agnostyckich poglądów, powiedział podczas wywiadu, że ma nadzieję, iż Kościoły będą potrafiły w tym filmie odnaleźć także 'Marię wiary i cudów. Film będzie bowiem starał się dać równą proporcję między faktami historycznymi a koncepcją wiary'. Na zakończenie dodał także, że po tym filmie osoby niewierzące nabiorą z pewnością wiele sympatii do osoby Marii, 'oczywiście ludzkiej Marii - matki, która była świadkiem cierpienia i w końcu śmierci jej własnego syna'.


Za THE CATHOLIC HERALD z 13 grudnia 2002Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20021221003127630

No trackback comments for this entry.
BBC o dziewictwie Marii Panny - program na święta | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń