Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

BBC o dziewictwie Marii Panny - program na święta

Brytyjska Korporacja Nadawcza - BBC (The British Broadcasting Corporation) przedstawi - jako prezent świąteczny - film dokumentalny, w którym zamierza poddać w wątpliwość dziewictwo Marii, Matki Jezusa, przed Jego narodzeniem.

Film dokumentalny wyprodukowany przez BBC opowie Brytyjczykom w ostatnią niedzielę Adwentu, 22 grudnia 2002 roku, że Jezus Chrystus został poczęty w wyniku gwałtu, który zadał Marii żołnierz rzymski.

'Dziewica Maria', bo tak brzmi tytuł filmu, ma być "odkryciem tegorocznego Bożego Narodzenia". Opiera się na kanwie dwóch pytań: czy Maria urodziła Jezusa jako dziewica i - konsekwentnie - czy w związku z tym można mówić o Bożym pochodzeniu Jezusa.

W filmie ma wystąpić dość duża liczba teologów i historyków, którzy w tej kwestii mają się wypowiadać. Film ten zdążył już zirytować dwa największe środowiska wyznaniowe w Wielkiej Brytanii: chrześcijan i muzułmanów.

'Katechizm Kościoła Katolickiego' wyraźnie wykłada, że narodzenie Chrystusa nie naruszyło 'dziewiczej całości' Jego Matki, a wręcz odwrotnie - uświęciło Ją. Tak więc w liturgii Kościoła Katolickiego Maria jest określana jako 'Aeipartenos' - Wieczna Dziewica.

Mohammad Shahid Raza, sekretarz Muzułmańskiej Rady Koranicznej w Londynie, powiedział, że stawianie dziewictwa Marii w jakąkolwiek wątpliwość jest występowaniem przeciwko Koranowi. 'Koran' dokładnie objaśnia, że Maria była dziewicą, a narodzenie Jezusa było cudem Bożym. Jakakolwiek wypowiedź przeciwna tej prawdzie jest naruszeniem prawa koranicznewgo i wystąpieniem przeciwko wierze islamu'.

Film spróbuje przedstawić trzy koncepcje w jaki sposób Maria zaszła w ciążę. Pierwsza - to gwałt dokonany przez rzymskiego żołnierza; druga, że zaszła w ciążę z nieznanym mężczyzną i trzecia koncepcja, że Jezus został poczęty w wyniku stosunku płciowego, który Maria przeżyła z Józefem przed zawarciem formalnego związku małżeńskiego.

Historyk, Mark Goodacre, wypowiedział się, że 'koncepcja z Józefem jest najlepsza'. Tradycja chrześcijańska podaje, że Matka Boża zmarła w Efezie, w Turcji, gdzie mieszkała po smierci Jezusa z jednym z uczniów Pańskich, Janem. Film BBC jednak podważa i tę koncepcję, twierdząc że po śmierci Chrystusa Maria została w Jerozolimie lub wróciła do rodzinnego miasteczka, Nazaretu, gdzie opiekowały się nią jej pozostałe dzieci.

Stacja nadawcza BBC ma zamiar zaprezentować ten film w programie I w niedzielę w godzinach największej oglądalności (20:00). Rzecznik prasowy stacji ds. programów religijnych stwierdził, że film ten jest tylko opowieścią historyczną o życiu młodej kobiety w starożytnej Palestynie, chociaż prawdą jest, że przy tej okazji będą padały pytania o biblijnej i teologicznej treści.
Natomiast szef programów religijnych BBC, Alan Bookbinder, znany ze swych agnostyckich poglądów, powiedział podczas wywiadu, że ma nadzieję, iż Kościoły będą potrafiły w tym filmie odnaleźć także 'Marię wiary i cudów. Film będzie bowiem starał się dać równą proporcję między faktami historycznymi a koncepcją wiary'. Na zakończenie dodał także, że po tym filmie osoby niewierzące nabiorą z pewnością wiele sympatii do osoby Marii, 'oczywiście ludzkiej Marii - matki, która była świadkiem cierpienia i w końcu śmierci jej własnego syna'.


Za THE CATHOLIC HERALD z 13 grudnia 2002Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20021221003127630

No trackback comments for this entry.
BBC o dziewictwie Marii Panny - program na święta | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń