BBC o dziewictwie Marii Panny - program na święta

sob, 21 gru 2002, 00:31:23

Autor: Robert Opala

Brytyjska Korporacja Nadawcza - BBC (The British Broadcasting Corporation) przedstawi - jako prezent świąteczny - film dokumentalny, w którym zamierza poddać w wątpliwość dziewictwo Marii, Matki Jezusa, przed Jego narodzeniem.

Film dokumentalny wyprodukowany przez BBC opowie Brytyjczykom w ostatnią niedzielę Adwentu, 22 grudnia 2002 roku, że Jezus Chrystus został poczęty w wyniku gwałtu, który zadał Marii żołnierz rzymski.

'Dziewica Maria', bo tak brzmi tytuł filmu, ma być "odkryciem tegorocznego Bożego Narodzenia". Opiera się na kanwie dwóch pytań: czy Maria urodziła Jezusa jako dziewica i - konsekwentnie - czy w związku z tym można mówić o Bożym pochodzeniu Jezusa.

W filmie ma wystąpić dość duża liczba teologów i historyków, którzy w tej kwestii mają się wypowiadać. Film ten zdążył już zirytować dwa największe środowiska wyznaniowe w Wielkiej Brytanii: chrześcijan i muzułmanów.

'Katechizm Kościoła Katolickiego' wyraźnie wykłada, że narodzenie Chrystusa nie naruszyło 'dziewiczej całości' Jego Matki, a wręcz odwrotnie - uświęciło Ją. Tak więc w liturgii Kościoła Katolickiego Maria jest określana jako 'Aeipartenos' - Wieczna Dziewica.

Mohammad Shahid Raza, sekretarz Muzułmańskiej Rady Koranicznej w Londynie, powiedział, że stawianie dziewictwa Marii w jakąkolwiek wątpliwość jest występowaniem przeciwko Koranowi. 'Koran' dokładnie objaśnia, że Maria była dziewicą, a narodzenie Jezusa było cudem Bożym. Jakakolwiek wypowiedź przeciwna tej prawdzie jest naruszeniem prawa koranicznewgo i wystąpieniem przeciwko wierze islamu'.

Film spróbuje przedstawić trzy koncepcje w jaki sposób Maria zaszła w ciążę. Pierwsza - to gwałt dokonany przez rzymskiego żołnierza; druga, że zaszła w ciążę z nieznanym mężczyzną i trzecia koncepcja, że Jezus został poczęty w wyniku stosunku płciowego, który Maria przeżyła z Józefem przed zawarciem formalnego związku małżeńskiego.

Historyk, Mark Goodacre, wypowiedział się, że 'koncepcja z Józefem jest najlepsza'. Tradycja chrześcijańska podaje, że Matka Boża zmarła w Efezie, w Turcji, gdzie mieszkała po smierci Jezusa z jednym z uczniów Pańskich, Janem. Film BBC jednak podważa i tę koncepcję, twierdząc że po śmierci Chrystusa Maria została w Jerozolimie lub wróciła do rodzinnego miasteczka, Nazaretu, gdzie opiekowały się nią jej pozostałe dzieci.

Stacja nadawcza BBC ma zamiar zaprezentować ten film w programie I w niedzielę w godzinach największej oglądalności (20:00). Rzecznik prasowy stacji ds. programów religijnych stwierdził, że film ten jest tylko opowieścią historyczną o życiu młodej kobiety w starożytnej Palestynie, chociaż prawdą jest, że przy tej okazji będą padały pytania o biblijnej i teologicznej treści.
Natomiast szef programów religijnych BBC, Alan Bookbinder, znany ze swych agnostyckich poglądów, powiedział podczas wywiadu, że ma nadzieję, iż Kościoły będą potrafiły w tym filmie odnaleźć także 'Marię wiary i cudów. Film będzie bowiem starał się dać równą proporcję między faktami historycznymi a koncepcją wiary'. Na zakończenie dodał także, że po tym filmie osoby niewierzące nabiorą z pewnością wiele sympatii do osoby Marii, 'oczywiście ludzkiej Marii - matki, która była świadkiem cierpienia i w końcu śmierci jej własnego syna'.


Za THE CATHOLIC HERALD z 13 grudnia 2002

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20021221003127630