Wielka Brytania: napięcie między rządem a Kościołem

nie, 5 sty 2003, 15:39:48

Autor: Adam Ciućka

Brytyjski Minister Spraw Wewnętrznych, David Blunkett, ostro zareagował na wypowiedź nowego zwierzchnika Kościoła anglikańskiego, arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa, który ostrzegł rząd przed dopasowywaniem polityki państwa do wymagań konsumentów.

Zdaniem ministra, oceny arcybiskupa są selektywne i wprowadzają w błąd. Media brytyjskie widzą w tym zapowiedź napięć między rządem i hierarchią anglikańską.

W programowym wykładzie wygłoszonym wkrótce po swej intronizacji w londyńskiej katedrze świętego Pawła, arcybiskup Williams przestrzegał, że państwo narodowe ustępuje miejsca państwu rynkowemu. Stawia ono na pierwszym miejscu dobrobyt gospodarczy i zaspokojenie potrzeb konsumentów, zamiast kierować się wartościami etycznymi. To – jak mówił arcybiskup – bardzo ogranicza wizję moralną i społeczną państwa. Jego zdaniem, tej groźbie mogłoby zapobiec uznanie centralnej roli religii w życiu kraju.

Minister Blunkett twierdzi, że arcybiskup błędnie ocenia rząd, a to, co nazywa odruchowym reagowaniem władz na życzenia konsumentów jest właściwym uwzględnianiem oczekiwań społeczeństwa. W ostatnich dziesięcioleciach często dochodziło do napięć między rządem a Kościołem anglikańskim, zwłaszcza za premierostwa Margaret Thatcher na tle jej posunięć społeczno gospodarczych. Tym razem jednak jest to spór z rządem laburzystowskim, chętnie odwołującym się do zasad etycznych. Różnice zdań wykraczają poza politykę wewnętrzną. Arcybiskup Williams jest zdecydowanym przeciwnikiem zbrojnej konfrontacji z Irakiem.

Na podstawie Radio Vaticana

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030105153948258