Chaldejski biskup Bagdadu oskarża George´a Busha

śro, 15 sty 2003, 16:57:19

Autor: Adam Ciućka

„George Bush nie postępuje jak chrześcijanin” – tego zdania jest chaldejski biskup Bagdadu. W wywiadzie dla największego włoskiego dziennika Corrirere della Sera Shlemon Warduni zdecydowanie opowiedział się przeciwko wojnie z Irakiem.

„Jeśli ktoś wie, gdzie jest broń, niech przyjedzie i pokaże ją światu” – stwierdził biskup podkreślając, że oenzetowscy obserwatorzy nie znaleźli w Iraku jakichkolwiek śladów broni jądrowej. „Naszą jedyną winą jest to – dodał, że posiadamy złoża ropy naftowej. W innym wypadku żylibyśmy w pokoju”.

Chaldejski hierarcha podkreśla, że Papież jako jedyny na świecie wypowiada się przeciwko wojnie. Biskup uważa, że otwarty konflikt pociągnie za sobą wiele ofiar, ponieważ naród, który od dwunastu lat cierpi z powodu nałożonego embarga, tak łatwo nie podda się. W wywiadzie szeroko omawia dramatyczną sytuację Irakijczyków. Przypomina, że w kraju brakuje nie tylko żywności, ale nawet podstawowych lekarstw.

Biskup pomocniczy chaldejskiego Patriarchy Babilonii przyznaje równocześnie, że w świecie islamskim nie ma mowy o wolności religii. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że w naszych kościołach cieszymy się wolnością kultu, nauczania i praktyk religijnych, ale wolność religijna jako taka nie istnieje: brakuje jej w całym świecie islamu. Istnieje natomiast fanatyzm, który prowadzi do utożsamiania chrześcijaństwa z Zachodem – stwierdził w wywiadzie dla Corriere della Sera chaldejski biskup Bagdadu.

(rv/ua, © Radio Vaticana 2003)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030115165719901