Centralne obchody Dnia Judaizmu w Białymstoku

pią, 17 sty 2003, 10:55:14

Autor: Adam Ciućka

Żydowska menora zapłonęła wczoraj w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku. Obok siebie usiedli rabini i biskupi, a księgę Samuela czytano po hebrajsku i polsku. Świętowano Dzień Judaizmu 

Od sześciu lat w połowie stycznia Kościół katolicki w Polsce modli się w intencji wyznawców judaizmu. Specjalnie po to ustanowił Dzień Judaizmu, który ma być spotkaniem katolików z religią Mojżeszową i wspólnym działaniem w duchu wspólnoty. W tym roku głównym miejscem spotkań jest Białystok. Hasłem są słowa: "Bóg zawarł z Izraelem przymierze miłosierdzia".

Niewielki kościółek św. Wojciecha (przed wojną świątynia ewangelicka) wypełniony był wczoraj po brzegi. Na chrześcijańsko-żydowską medytację biblijną przeplataną psalmami przybyli polscy biskupi (m.in. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego), wyznawcy judaizmu (m.in. rabin David Rosen - honorowy przewodniczący Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, Szewach Weiss, ambasador Izraela w Polsce). Zjawili się też zwykli mieszkańcy.

Zebrani rozważali wspólnie fragment z księgi Samuela: "Tak powiedział Bóg: Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem, a jeżeli zawini, będę go karcił rózgą ludzi i ciosami synów ludzkich. Lecz nie cofnę od niego życzliwości".

- Takie spotkanie jak nasze to również część wysiłków w drodze do wybudowania lepszych stosunków. Trzeba pamiętać, że uczestnictwo w dialogu nie tylko nie osłabia wiary, nie niszczy tożsamości, ale wręcz odwrotnie - czyni Żydów lepszymi Żydami, a chrześcijan lepszymi chrześcijanami. - wyjaśniał dr Stanisław Krajewski, współprzewodniczący (ze strony żydowskiej) Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Po medytacji powiedział jeszcze dziennikarzom: - Dzień Judaizmu pokazuje, jak poważnie i z jakim szacunkiem Kościół katolicki podchodzi obecnie do Żydów.

Po południu uczestnicy uroczystości dyskutowali o przymierzu i miłosierdziu w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej. - Mędrcy Talmudu mówią nam, że nawet jeśli naród został wybrany przez Boga, nie może zakładać, że Bóg jest automatycznie po jego stronie. Kiedy więc Bóg jest po naszej stronie? Kiedy my jesteśmy po jego. A kiedy to się dzieje? Kiedy troszczymy się o potrzebujących i ubogich, o zapomnianych i skrzywdzonych - tłumaczył rabin David Rosen z Jerozolimy.

Wieczorem w XVIII-wiecznej synagodze w Tykocinie odbyło się nabożeństwo żydowskie.

Na podstawie: www.gazeta.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030117105514246