140 lat "Zwiastuna Ewangelickiego"

pon, 20 sty 2003, 00:42:00

Autor: Dariusz Bruncz

W dniach 12-19 stycznia 2002 r. odbywają się uroczystości związane z jubileuszem 140-lecia oficjalnego pisma kościelnego "Zwiastun Ewangelicki", założonego w Warszawie przez ks. Leopolda Otto, a następnie odrodzonego w końcu XIX-wieku przez ks. bp Juliusza Bursche (Warszawa) oraz ks. dr Aleksandra Schoeneicha (Lublin). Obecnie pismo jest wydawane przez kościelne Wydawnictwo Augustana w Bielsku-Białej, a jego redaktorem naczelnym jest ks. Jerzy Below.

W dniu 12 stycznia odbyło się w warszawskim kościele Świętej Trójcy nabożeństwo dziękczynne z okazji jubileuszu 140-lecia „Zwiastuna Ewangelickiego”. Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa redaktor naczelny ks. Jerzy Below krótko przedstawił historię tego pisma. Wspomniani zostali m.in. redaktorzy naczelni „Zwiastuna” z jego założycielem ks. Leopoldem Otto na czele.

Ks. Below oraz biskup Kościoła ks. Janusz Jagucki dokonali uroczystego wręczenia nagród imienia księdza Leopolda Otto, ustanowionych z okazji tego jubileuszu. Zostały one przyznane w czterech kategoriach. Laureatami zostali:
• w kategorii działalność publicystyczna: prof. Tadeusz Stegner, autor książki „Bóg, protestantyzm, Polska” – biografii ks. Leopolda Otto,
• w kategorii głoszenie Ewangelii i propagowanie ewangelicyzmu w mediach: ks. bp Tadeusz Szurman, zwierzchnik diecezji katowickiej,
• w kategorii działalność społeczna: Danuta Rabin, wójt Istebnej i kurator tamtejszej parafii,
• w kategorii działalność na rzecz Kościoła i mediów: Irena Heintze i Ewa Otello-Wiśniewska, byłe redaktor naczelne „Zwiastuna”.

15 stycznia o godz. 11.00 została otwarta sesja naukowa w Bielsku-Białej pt. "W służbie Ewangelii - historyczny dorobek "Zwiastuna Ewangelickiego" i innych czasopism". (źródło: www.zwiastun.pl)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030120004206590