Papież wzywa do jedności

nie, 26 sty 2003, 00:02:10

Autor: Robert Opala

„Kościoły muszą działać intensywniej w udzielaniu sobie wzajemnego przebaczenia i przywracaniu pełnej jedności” – powiedział papież Jan Paweł II podczas inauguracji tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Papież wezwał również dostojników watykańskich, aby zwiększyli praktyczną współpracę z Kościołami prawosławnymi, do której Papież zaliczył między innymi specjalny program edukacyjny stworzony dla młodych teologów prawosławnych. Od kilku już lat Watykan funduje stypendia utalentowanym studentom teologii oraz młodym pracownikom naukowym należącym do Kościołów prawosławnych, umożliwiając im podjęcie dalszych studiów na uniwersytetach papieskich.

Podczas Tygodnia Ekumenicznego (18-25 styczeń) Watykan gościł wiele osobistości reprezentujących różne Kościoły chrześcijańskiej.

Natomist centralne nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodził Papież odbyło się w rzymskiej bazylice św. Pawła Za Murami.

Przemawiając podczas modlitwy Anioł Pański, Jan Paweł II powiedział, że Tydzień Jedności Chrześcijańskiej oferuje moment nadziei w czasach ekuemenicznych problemów. Cytując list św. Pawła o kondycji ludzkiej natury oraz mocy łaski, Papież zwrócił uwagę na to, że z tego właśnie powodu ruch ekumeniczny przeżywa regres, ale nie jest zniszczony.

„Tak, jesteśmy przytłoczeni podziałami i nadal jest tam wiele barier, które nas dzielą” – podsumował. – „Ale nie jesteśmy do konca zdruzgotani, ponieważ chwała Boga, która w nas trwa, nieustannie prowadzi nas w stronę oczyszczenia i wzajemnego przebaczenia. To własnie daje nam światło i siłę do tych mdlitw, które razem wznosimy do Boga. On będzie leczył rany naszych podziałów”.

Papież wspomniał również, że pełna jedność między chrześcijanami będzie darem Boga, ale niezależnie od tego wszyscy chrześcijanie są powołani do tewo, aby razme pracować w przywracaniu jedności. To wszystko rodzi się w cierpieniu, ale prowadzi do wspólnej modlitwy. Na koniec Jan Paweł II powtórzył jeszcze raz, że studenci prawosławni są mile widziani na papieskich i katolikich uniwersytetach i kolegiach teologicznych. „To właśnie jest ten jeden z elementów fundamentalnego ekumenizmu – dzielenie się darami między chrześcijańskimi Kościołami.

Za THE CATHOLIC TIMES z 26 stycznia 2003

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003012600021085