Amerykanie wybrali

pią, 31 sty 2003, 23:26:00

Autor: Piotr Kalinowski

Delegaci Ameryki Północnej na tegoroczne zgromadzenie Światowej Federacji Luterańskiej wyłonili swojego kandydata na prezydenta ŚFL. Został nim bp Mark S. Hanson, obecny zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA). W tym roku kończy się 6-letnia kadencja bp. Christiana Krause z Niemiec.

– Słyszałem, nie tylko podczas tego zgromadzenia, ale także od innych przedstawicieli ŚFL, że wielu z nich chciałoby, aby właśnie teraz przewodnictwo objął reprezentant Ameryki Północnej – stwierdził elekt. Zdaniem Hansona prezydent Federacji pochodzący z USA może być postrzegany jako przeciwwaga dla obecnego wizerunku Stanów Zjednoczonych jako wielkiej politycznej i ekonomicznej siły.

Bp Mark S. Hanson urodził się 2 grudnia 1946 r. w Minneapilis (USA). W 1964 roku ukończył Minnehaha Academy. Cztery lata później otrzymał tytuł bakałarza na Augsburg College. Pracę magisterską z teologii obronił w roku 1972 na Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Dwa lata później został ordynowany i objął parafię w Minneapolis. W 1995 otrzymał święcenia biskupie. Rolę zwierzchnika ELCA pełni od 2001 r.

Wśród delegatów, którzy dokonali wyboru byli przedstawiciele ELCA, Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Kanadzie, Litewskiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Diasporze, Estońskiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła za Granicą oraz Łotewskiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła za Granicą (z siedzibą w Niemczech).

Podczas decydującego głosowania bp Hanson otrzymał 15 głosów. 3 przypadły wielebnej Susan Johnson z Kanady. Jeden – księdzu Timothy'emu Lull, szefowi należącego do ELCA Pacific Lutheran Theological Seminary w Berkeley (Kalifornia).

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030131232610480