Dialog Kościoła Rzymskokatolickiego z Kościołami orientalnymi

sob, 1 lut 2003, 02:07:00

Autor: Dariusz Bruncz

Dokładnie za rok zbierze się po raz pierwszy Komisja Mieszana Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a starożytnymi Kościołami wschodnimi. Termin ten ustalono na trzydniowym spotkaniu komisji przygotowawczej do dialogu. Został on ogłoszony w opublikowanym dziś komunikacie prasowym.

Spotkanie komisji przygotowawczej zakończyło się w ubiegłą środę. We wtorek jego uczestników przyjął Papież. Obrady odbyły się w Rzymie, w siedzibie Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Kierowali nimi: przewodniczący tej dykasterii, kardynał Walter Kasper, oraz metropolita Bishoy, sekretarz generalny Świętego Synodu Kościoła Koptyjskiego.

Tradycję przedchalcedońską reprezentowali również: biskup syryjski, dwaj biskupi ormiańscy oraz przedstawiciele Kościołów: etiopskiego, erytrejskiego i malankarskiego z Indii. Wspólnoty te już od piątego wieku nie zachowują pełnej jedności z katolikami i z prawosławnymi tradycji bizantyjskiej, gdyż nie przyjęły sformułowań Soboru Chalcedońskiego. Od ponad 30 lat katolicy prowadzą z poszczególnymi z tych Kościołów dialog, który zaowocował już wspólnymi deklaracjami i porozumieniami. W spotkaniu przygotowującym powołanie komisji, która za rok rozpocznie wspólny dialog z wszystkimi tymi Kościołami, wzięło udział 7 katolickich biskupów. Trzech z nich reprezentowało obrządki wschodnie: koptyjski, syryjski i ormiański.

żródło: Radio Vaticana/opoka.org.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030201020734232