Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Schizma u anglikanów?

Konserwatywni przeciwnicy Rowana Williamsa, nowego arcybiskupa Canterbury uznali, że ostoją reprezentowanych przez nich wartości może być… Australia i protekcja tamtejszego Kościoła anglikańskiego, a konkretnie zwierzchnika diecezji Sydney – abp. Petera Jensena! Takie posunięcie grozi jednak schizmą w łonie Kościoła.

Wydawany w Melbourne dziennik "The Age" napisał, że przeciwnicy abp. Williamsa i jego "heretyckich" poglądów na temat homoseksualizmu, mają nadzieję na to, że Peter Jensen, arcybiskup Sydney obejmie swoim duchowym przewodnictwem 150 angielskich parafi. Niektórzy już okrzyknęli Jensena międzynarodowym liderem anglikańskiej "nowej prawicy".

Stowarzyszenie Reform oraz Stowarzyszenie Kościelne, dwie najważniejsze organizacje skupiające konserwatywno-ewangelikalnych wiernych Kościoła Anglii stwierdziły, że zwrócą się w tej sprawie do australijskiego arcybiskupa. Australia nie uznawała zwierzchnictwa "cudzych" biskupów na terytorium innego Kościoła do chwili, kiedy Kościół Anglii nie wprowadziła dla przeciwników ordynacji kobiet instytucji tzw. "latających biskupów".

Arcybiskup Jensen podczas styczniowej wizyty u arcybiskupa Canterbury wyraził swoją sympatię dla skrzydła konserwatywnego. Dodał jednak, że mieszanie się w sprawy Kościoła Anglii, to już "zupełnie inna sprawa". – Na pewno nie będę do tego dążył. Jestem jednak głęboko zaniepokojony protestami ortodoksyjnych chrześcijan. Ktoś musi otoczyć ich opieką – stwierdził.

W międzyczasie, pod groźbą ewentualnej schizmy, Williams spotkał się z anglikańskimi prymasami i biskupami Nigerii, Południowo-Wschodniej Azji, Rwandy, Kenii i Północnych Indii. Z artykułu opublikowanego w "Church of England Newspaper" wynika, że prymas całej Anglii podtrzymał tradycjonalistyczną wizję ludzkiej seksualności zawartą w rezolucji Lambeth.

Uczestnicy spotkania dołączyli jednak do dwóch biskupów angielskich i biskupa Dallas podpisując oświadczenie sprzeciwiające się zmianom w nauczaniu Kościoła na temat małżeństwa. Był to także sprzeciw wobec stanowiska kanadyjskiej diecezji New Westminster, która namawia do kolejnego ruchu w sprawie błogosławienia par homoseksualnych.

Sprzeciw wobec akceptacji zachowań homoseksualnych w Kościołach anglikańskich zaczął narastać w związku z konfliktem między konserwatywnym i liberalnym skrzydłem we Wspólnocie Anglikańskiej. Zarówno Stowarzyszenie Reform, jak i Stowarzyszenie Kościelne nawoływało abp. Williamsa do rezygnacji ze stanowiska… zanim je oficjalnie objął.

Anglikanie w Australii nie są przychylni pomysłowi, aby Jensen dołączył do tzw. "latających biskupów". Arcybiskup Melbourne, John Wilson, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że taka sytuacja może zagrozić jedności Kościoła.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030215114122741

No trackback comments for this entry.
Schizma u anglikanów? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kazik sob, 15 lut 2003, 13:03:35
Abpa Jensena lacza z konserwatywnymi anglikanami tylko poglady w sprawie sprzeciwu wobec kobiet pastorow. Znany jest takze jego lekcewazacy stosunek do liturgii anglikanskiej oraz tradycji. Ostatnio i on sam znalazl sie na cenzurowanym, gdy jego diecezja dopuscila niewyswieconych swieckich do odprawiania nabozenstw, co tez narusza zasady Lambeth. Nie sadze zeby chcial objac zwierzchnictwo nad konserwatywnymi anglikanami, bo w takim przypadku i jemu grozi scgizma: czesc liberlanych parafii w jego diecezji zagrozila, ze i oni moga w podobnym przypadku zarzadac innego biskupa. Syndney, pomimo ewangelikalno-fundamentalistycznego nastawienia diecezji, jest najszybciej tracaca wiernych anglikanska prowincja Australii. BP Jensen jest serdecznie nielubiany przez wiekszosc swoich kolegow w Australii, z prymasem Australii na czele.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń