Silna pozycja chrześcijan w Anglii i Walii

nie, 16 lut 2003, 22:48:00

Autor: Dariusz Bruncz

Jak donosi brytyjski dziennik "Daily Telegraph" 71,1% mieszkańców Anglii i Walii przyznaje się do wiary chrześcijańskiej.

Mimo drastycznego spadku osób uczęszczających do kościoła na niedzielne nabożeństwa i wzrostu zjawiska sekularyzacji ponad 37 milionów Anglików i Walijczyków identyfikuje się z chrześcijaństwem. Dane pochodzą z wykonanego przed dwoma laty spisu ludności, który został opublikowany 13. lutego br.

Po raz pierwszy w kwestionariuszu spisowym postawiono pytanie o religię, które było dobrowolne. Raport potwierdził, że islam jest drugą co do wielkości religią w Anglii i Walii z łączną liczbą ponad 1,5 miliona wyznawców, co stanowi nieco ponad 3% społeczeństwa.

Na trzecim miejscu uplasowali się wyznawcy hinduizmu (550 tys.). Około 4 milionów osób odmówiło udzielenia odpowiedzi na pytanie o wyznawaną religię, a 7,7 milionów ankietowanych określiło się jako bezwyznaniowi, co stanowi 14,8% ogółu.

Anglikański biskup Lichfield, Najprzewielebniejszy ks. bp Keith Sutton powiedział, że opublikowane dane zadają kłam teoriom wysuwanym przez Świecką Radę Narodową (NSS), która uważa, że Anglia nie jest już chrześcijańskim krajem. Mimo zadowalających liczb biskup przestrzegł przed nadmiernym optymizmem, mówiąc, iż dane powinny być "wezwaniem przebudzenia" dla wszystkich liderów chrześcijańskich, ponieważ znaczenie Kościoła w społeczeństwie nie jest tak oczywiste jak kiedyś.

Źródło: Daily Telegraph (14.02.03)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030216224821730