Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Odnaleziono list Edyty Stein do Piusa XI

Edyta Stein w kwietniu 1933 r. prosiła papieża Piusa XI, aby wypowiedział się przeciwko narodowemu socjalizmowi w Niemczech - wynika z listu, który został odnaleziony, w tajnych archiwach Watykanu z lat 1922-1939. Papież w odpowiedzi przysłał... błogosławieństwo.

"Wszystko, co się codziennie dzieje w Niemczech wynika z działań rządu, który określa się jako chrześcijański" - czytamy w liście. "Od tygodni oczekujemy i mamy nadzieję, nie tylko Żydzi, lecz tysiące wiernych katolików w Niemczech, i myślę cały świat, że Kościół Chrystusa podniesie swój głos i położył kres dziejącej się w imię Chrystusa niesprawiedliwości" - napisała przyszła święta Kościoła katolickiego.

Edyta Stein pyta w liście: "Czy to przebóstwienie rasy i przemocy państwa, którym radio bombarduje codziennie społeczeństwo nie jest oczywistą herezją?"
List rozpoczyna się słowami: "Ojcze Święty, jako dziecko żydowskiego narodu, które dzięki Bożej łasce od 11 lat jest dzieckiem Kościoła katolickiego ośmielam się poinformować Ojca chrześcijaństwa, co gnębi miliony Niemców".
O odpowiedzi papieża informuje sama Edyta Stein. "Po pewnym czasie otrzymałam papieskie błogosławieństwo dla mnie i moich najbliższych. Nic jednak innego nie nastąpiło" - napisała w swoich notatkach.

Ten legendarny już list, w którym opisana jest sytuacja Niemiec w pierwszych miesiącach po przejęciu władzy przez narodowych socjalistów był po wojnie uważany za zaginiony. Później Stolica Apostolska nie udostępniała archiwów z tego okresu. Od 15 lutego list wraz z innymi dokumentami z lat 1922-1933 jest dostępny dla badaczy.

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu w wielodzietnej, zamożnej rodzinie żydowskiej. Tam ukończyła szkołę średnią i rozpoczęła studia na wydziale psychologii, germanistyki i historii. W 1913 r. przeniosła się na Uniwersytet w Getyndze, gdzie studiowała filozofię. Już we wczesnej młodości odeszła od judaizmu i do 30 roku życia mówiła o sobie, że jest ateistką. Dzięki kontaktom z Maxem Schelerem i Adolfem Reinachem poznała religię katolicką. W 1922 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim, na którym otrzymała imię Teresa. W 12 lat później, pomimo sprzeciwu rodziny, wstąpiła do zakonu karmelitańskiego w Kolonii. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W czasie kiedy napisała list do Papieża, w latach 1932 do 1933 jako docent wykładała na Akademii Pedagogicznej w Münster. Napisany na maszynie list z datą 12 kwietnia 1933 r. przekazał Piusowi XI arcyopat benedyktyńskiego klasztoru w Beuron o. Raphael Walzer. Pierwotnie s. Benedykta starała się u papieża o prywatną audiencję.

W kwietniu 1938 r. złożyła śluby wieczyste, a w grudniu tego roku, po pogromach żydowskich w Niemczech, wyjechała z Kolonii do holenderskiego Karmelu w Echt. 2 sierpnia 1942 r. została aresztowana przez gestapo, wywieziona do obozu przejściowego w Westerbork, a następnie deportowana do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince. Prawdopodobnie 9 lub 10 sierpnia 1942 r. Edyta Stein zginęła w komorze gazowej, świadomie oddając życie za naród żydowski i za Kościół. Jan Paweł II ogłosił ją najpierw w 1987 r. błogosławioną, następnie w 1998 świętą, a w 1999 roku współpatronką Europy.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030218142342902

No trackback comments for this entry.
Odnaleziono list Edyty Stein do Piusa XI | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Odnaleziono list Edyty Stein do Piusa XI
gosc śro, 19 lut 2003, 12:17:32
Drogi Ksieze Pastorze

jestem niezmiernie wdzieczny za zamieszczenie notki o odnalezionym liscie sw. Edith Stein do papieza Piusa XI. Nie rozumiem tylko dlaczego wyraza Ksiadz zdziwienie, ze Papiez Edycie nie odpisal. W swojej autobigrafii - A life in the Jewish family (przepraszam, ale mam dostep tylko do wersji angielskiej) dr Stein wspomniala o swoim liscie do Papieza, w ktorym opisala sytuacje Zydow niemieckich w \"nowej\" Rzeszy. Nie ma tam jednak sarkastycznego, ze jedyna odpowiedzia Papieza bylo jego... blogoslawienstwo. Wrecz przeciwnie, Edyta z zachwytem napisala, ze ma informacje z Rzymu, iz Papiez przeczytal jej list z duzym zainteresowaniem i ze nawet wiele jej uwag i mysli znalazlo sie pozniej w encyklice papieskiej napisanej przeciwko nazistowskiej ideologii. Trzeba jednak wziac to pod uwage, ze kiedy dr E. Stein pisala swoj list do papieza nie byla jeszcze znana jako osoba kanonizowana. Owszem, byla juz znana w srodowisku niemieckich intelektualistow katolickich jako konwertytka z judaizmu (chociaz Edyta zaprzecza temu, gdyz nawrocila sie z ateizmu a nie judaizmu, a swoje zydowskie pochodzenia mogla dopiero w pelni odczuc jako osoba wierzaca, nalezaca do Kosciola Katolickiego), byla asystentka Husserla i nauczycielka historii w kolegium katolickim. Trudno wyobrazic sobie, zeby papiez mial odpisywac na listy kazdego mlodego pracownika naukowego. Wazne jest natomiast to, ze jest pewne, iz papiez potraktowal ten list bardzo powaznie i wykorzystal go w swojej encyklice. To samo w sobie jest rzecza niezwykla i swiadczy bardzo dobrze o Edycie, ktora jako zwykla niemiecka nauczycielka potrafila zainteresowac papieza swoim listem. Duza tez tu zasluga kierownika duchowego Edity Stein, ks. Erwina Przywary, SJ, ktory byl w Niemczech osobistoscia bardzo znana, ze list Edyty po prostu do papieza dotarl i nie zaginal w stosie innych, jakie do Watykana w tamtym czasie dochodzily z calego swiata.

Niemniej jeszcze raz pozdrawiam i serdecznie Ksiedzu dziekuje,

Czciciel sw. Edyty Stein i Dietricha Bonhoeffera
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń