Odnaleziono list Edyty Stein do Piusa XI

wto, 18 lut 2003, 14:23:42

Autor: Adam Ciućka

Edyta Stein w kwietniu 1933 r. prosiła papieża Piusa XI, aby wypowiedział się przeciwko narodowemu socjalizmowi w Niemczech - wynika z listu, który został odnaleziony, w tajnych archiwach Watykanu z lat 1922-1939. Papież w odpowiedzi przysłał... błogosławieństwo.

"Wszystko, co się codziennie dzieje w Niemczech wynika z działań rządu, który określa się jako chrześcijański" - czytamy w liście. "Od tygodni oczekujemy i mamy nadzieję, nie tylko Żydzi, lecz tysiące wiernych katolików w Niemczech, i myślę cały świat, że Kościół Chrystusa podniesie swój głos i położył kres dziejącej się w imię Chrystusa niesprawiedliwości" - napisała przyszła święta Kościoła katolickiego.

Edyta Stein pyta w liście: "Czy to przebóstwienie rasy i przemocy państwa, którym radio bombarduje codziennie społeczeństwo nie jest oczywistą herezją?"
List rozpoczyna się słowami: "Ojcze Święty, jako dziecko żydowskiego narodu, które dzięki Bożej łasce od 11 lat jest dzieckiem Kościoła katolickiego ośmielam się poinformować Ojca chrześcijaństwa, co gnębi miliony Niemców".
O odpowiedzi papieża informuje sama Edyta Stein. "Po pewnym czasie otrzymałam papieskie błogosławieństwo dla mnie i moich najbliższych. Nic jednak innego nie nastąpiło" - napisała w swoich notatkach.

Ten legendarny już list, w którym opisana jest sytuacja Niemiec w pierwszych miesiącach po przejęciu władzy przez narodowych socjalistów był po wojnie uważany za zaginiony. Później Stolica Apostolska nie udostępniała archiwów z tego okresu. Od 15 lutego list wraz z innymi dokumentami z lat 1922-1933 jest dostępny dla badaczy.

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu w wielodzietnej, zamożnej rodzinie żydowskiej. Tam ukończyła szkołę średnią i rozpoczęła studia na wydziale psychologii, germanistyki i historii. W 1913 r. przeniosła się na Uniwersytet w Getyndze, gdzie studiowała filozofię. Już we wczesnej młodości odeszła od judaizmu i do 30 roku życia mówiła o sobie, że jest ateistką. Dzięki kontaktom z Maxem Schelerem i Adolfem Reinachem poznała religię katolicką. W 1922 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim, na którym otrzymała imię Teresa. W 12 lat później, pomimo sprzeciwu rodziny, wstąpiła do zakonu karmelitańskiego w Kolonii. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W czasie kiedy napisała list do Papieża, w latach 1932 do 1933 jako docent wykładała na Akademii Pedagogicznej w Münster. Napisany na maszynie list z datą 12 kwietnia 1933 r. przekazał Piusowi XI arcyopat benedyktyńskiego klasztoru w Beuron o. Raphael Walzer. Pierwotnie s. Benedykta starała się u papieża o prywatną audiencję.

W kwietniu 1938 r. złożyła śluby wieczyste, a w grudniu tego roku, po pogromach żydowskich w Niemczech, wyjechała z Kolonii do holenderskiego Karmelu w Echt. 2 sierpnia 1942 r. została aresztowana przez gestapo, wywieziona do obozu przejściowego w Westerbork, a następnie deportowana do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince. Prawdopodobnie 9 lub 10 sierpnia 1942 r. Edyta Stein zginęła w komorze gazowej, świadomie oddając życie za naród żydowski i za Kościół. Jan Paweł II ogłosił ją najpierw w 1987 r. błogosławioną, następnie w 1998 świętą, a w 1999 roku współpatronką Europy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030218142342902