List gratulacyjny luterańskiego biskupa dla kard. Kaspera

śro, 19 lut 2003, 16:18:00

Autor: Dariusz Bruncz

Biskup generalny Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD) bp dr Hans Christian Knuth (Schleswig) przesłał przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walterowi Kasperowi list gratulacyjny z okazji przyznania mu tytułu doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Leuven.

Ks. biskup Knuth napisał, że fakt wyróżnienia kardynała "przez poważany uniwersytet Leuven, który ściśle związany jest z dialogiem ekumenicznym, jest dla nas znakiem doceniania Pańskich wysiłków zmierzających ku jedności Kościoła."

Kardynał Walter Kasper (ur. 1933) studiował na Fakultecie Teologii Katolickiej w Tübingen i jest profesorem teologii dogmatycznej. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie (USA). W 1987 roku został mianowany przez Jana Pawla II biskupem ordynariuszem diecezji Rottenburg-Stuttgart, a w 2001 roku papież przyznał mu godność kardynalską.

Kardynał Kasper jest niezwykle aktywnym uczestnikiem ruchu ekumenicznego: od 1994 r. jest współprzewodniczącym ekumenicznej komisji ds. dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego, a w maju 2001 roku kard. Kasper zastąpił australijskiego kardynała Edwarda Cassidy na stanowisku przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jendości Chrześcijan. W ostatnim czasie kardynał Kasper był aktywnie zaangażowany w dialog prawosławno-rzymskokatolicki i chrześcijańsko-żydowski.

Szczegółowy życiorys kardynała Kaspera i niektóre publikacje naukowe z zakresu teologii ekumenicznej i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego można znalezć w angielskiej wersji jezykowej na: http://www.bc.edu/bc_org/research/cjl/kasper_biographyl.htm

Tekst homili kard. Kaspera wygłoszony 3. lutego br. podczas uroczystej mszy św. w rzymskokatolickim kościele św. Piotra w Leuven z udziałem kard. Godfrieda Danneelsa można przeczytać w j. angielskim na: http://www.kuleuven.ac.be/english/news/homily.htm

(velkd/kuleuven.ac.be)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003021916185155