Brytyjski premier Tony Blair u Papieża

czw, 20 lut 2003, 20:22:00

Autor: Dariusz Bruncz

Biuro informacyjne z Downing Street potwierdziło, iż w najbliższą sobotę brytyjski premier Tony Blair zostanie przyjęty na audiencji prywatnej przez papieża Jana Pawła II.

Spotkanie jest częścią watykańskich zabiegów dyplomatycznych o pokojowe rozwiązanie konfliktu irackiego. Jako zwierzchnik Kościoła Rzymskokatolickiego, papież wypowiedział się jednoznacznie przeciwko interwencji zbrojnej przeciwko reżimowi Saddama Husseina. Papież powiedział, że wojna byłaby "zbrodnia przeciwko ludzkości". Powołując się na otoczenie premiera Blaira brytyjski dziennik "Daily Telegraph" donosi, że premier Blair "nie zamierza przekonywać papieża do zmiany zdania" podczas audiencji.

Prawdopodobne jest jednak to, że premier poinformuje papieża o brytyjsko-amerykańskich planach. Niewiadomo jeszcze czy premierowi Blair towarzyszyć będzie jego małżonka Chemie Blair, która jest żarliwą katoliczką. Sam premier, członek Kościoła Anglikańskiego, regularnie uczęszcza na rzymskokatolicką msze św. wraz z rodziną. W 1996 roku wyszło na jaw, że Tony Blair regularnie przyjmuje sakrament Komunii Św. w rzymskokatolickiej parafii św. Joanny d´Arc w Highbury, w północnym Londynie.

Od momentu objęcia urzędu premiera przed 6 laty Tony Blair ani razu nie spotkał się z Janem Pawłem II. na audiencji prywatnej. Wizyta brytyjskiego szefa rządu odbywa się w tydzień po spotkaniu papieża z irackim wicepremierem Tarikiem Azizem, który jest katolikiem. Watykan poinformował, ze wicepremier Aziz zapewnił papieża, że "rząd iracki chce współpracować ze społecznością międzynarodową." Na zaproszenie wspólnoty braci franciszkanów z Asyżu Tarik Aziz modlił się przy grobie św. Franciszka o pokój na świecie.

Źródło: telegraph.co.uk

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030220202225669