Wydalenie księdza

wto, 25 lut 2003, 10:56:43

Autor: Marcin Pijaczyński

Kolejny polski ksiądz katolicki został wydalony z Rosji. Proboszcz z Puszkina w pobliżu Petersburga został pozbawiony karty stałego pobytu, co zmusza go do opuszczenia Rosji w ciągu 15 dni.

Ksiądz Bronisław Czaplicki został w piątek pisemnie poinformowany o odmowie przedłużenia karty stałego pobytu. Oprócz pełnienia funkcji proboszcza, ksiądz Czaplicki prowadził też starania o beatyfikację katolickich męczenników z czasów Związku Radzieckiego.

Petersburskie kierownictwo wydziału wiz nie uzasadniło swojej decyzji. Episkopat Rosji zażąda więc zapewne wyjaśnień w tej sprawie.

Między Watykanem a Cerkwią Prawosławną utrzymuje się ciągłe napięcie, chociaż ostatnie miesiące były nieco spokojniejsze. Rosyjski kościół prawosławny uważa Rosję, a także Ukrainę i Białoruś za swoje terytorium ewangelizacyjne i z niezadowoleniem przyjmuje działalność w tych państwach księży katolickich.

Od kwietnia zeszłego roku Rosję musiało opuścić pięciu księży - Bronisław Czaplicki jest szósty. Jak dotąd najgłośniej odbiła się echem sprawa nie wpuszczenia powracającego do Rosji biskupa Irkucka Jerzego Mazura.

Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030225105643198