Zimbabwe wymiera

czw, 27 lut 2003, 11:09:53

Autor: Tomasz Terlikowski

49 procent mieszkańców Zimbabwe (6,7 miliona osób) cierpi z powodu chronicznego niedożywienia – informuje agencja Fides.

Większość z nich mieszka na terenach wiejskich. Sporą część z nich stanowi 500 tysięczna armia robotników rolnych wykorzystywanych w przeszłości przy pracach na farmach białych właścicieli ziemskich. Obecnie farmy zostały skonfiskowane i przekazane zwolennikom rządu Zimbabwe.

Wspólnota międzynarodowa stara się wspomagać głodujących, jednak jej pomoc jest ograniczona z powodu politycznej izolacji prezydenta Zimbabwe Mugabe. Prowadzi on politykę rasistowską w stosunku do białych, zwalcza krwawo opozycję.

Problemy Zimbabwe – alarmuje agencja Fides zwiększa jeszcze ogromna liczna chorych na AIDS. W tym afrykańskim kraju ponad 35 procent populacji ma pozytywny wynik testów na HIV. Oznacza to, że ciągle brakuje rąk do pracy, a zdrowi – muszą wykonywać pracę i utrzymywać również chorych członków rodziny.

Zdaniem agencji Fides koniec kryzysu żywnościowego w Zimbabwe zależy w dużej mierze od rządu. Dopóki nie przestanie on wspierać, również darami z zagranicy, tylko swoich zwolenników, dopóty w Zimbabwe głód pochłaniał będzie tysiące istnień ludzkich.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030227110953215