Święty z Poziomu Zero

sob, 1 mar 2003, 14:20:00

Autor: Robert Opala

Na ręce arcybiskupa Nowego Jorku napływa coraz większa liczba zeznań o cudach, które miały miejsce w następstwie modlitwy o wstawiennictwo ojca Mychala Judge’a, franicszkanina i kapelana nowojorskich strażaków, który zginął 11 września 2001 w ogniu płonących budynków World Trade Centre. Raporty te opatrzone są wnioskiem o wszczęcie procesu kanonizacyjnego bohaterskiego strażaka.

4-letni chłopiec z Wyspy Rhode, umysłowo chory, którego ojciec – strażak zaczął prosić w modlitwie o pomoc dla swojego syna, zwracając się o wstawiennictwo ojca Mychala, w sposób niemalże natychmiastowy zaczął poprawnie mówić. Z Kolorado napłynęła wiadomość, że prośba o wstawiennictwo strażaka-franciszkanina spowodowała uzdrowienie niemowlaka z wrodzona wadą serca. Ujawniono również treść listu kobiety, nad którą ojciec Mychal modlił się jeszcze za swojego życia, gdy była w ciąży, ponieważ badania płodu wykazały, że jej dziecko posiada zespół Downa. Dziecko urodziło się całkowicie zdrowe.

Władza kościelna nie wypowiedziała się jeszcze oficjalnie w sprawie ojca Mychala i dokonujących się za jego wstawiennictwem cudów. Archidiecezja w Nowym Jorku jest w stałym kontakcie z prowincjałem amerykańskich franciszkanów, który potwierdza tylko, że ojciec Judge był dobrym zakonnikiem, „szanującym swoje powołanie”, ale który nie powinien być stawiany na piedestale. Ojciec Mychal Judge znany był bowiem ze swojej homoseksualnej orientacji, leczył się również z uzależnienia od alkoholu. Był natomiast oddanym duszpasterzem, który służył pomocą grupie homoseksualnych katolików. Oprócz tych przeszkód istnieją również przeciwskazania formalne przed wszczęciem procesu kanonizacyjnego. Według specjalnego prawa kościelnego musi bowiem upłynąć pięć lat od śmierci kandydata na ołtarze, ażeby można było otworzyć cały skomplikowany proces.

Rozszerzajacy się błyskawicznie nieformalny kult ojca Mychala rozpoczął się zaraz po ataku terrorystycznym na Nowy Jork we wrześniu 2001 roku. Ponad 3 tysiące nowojorczyków wzięło udział w uroczystym pogrzebie 68-letniego zakonnika, który był jednym z pierwszych zabitych strażaków biorących udział w akcji ratunkowej. Miliony telewidzów było naocznymi świadkami śmierci ojca Mychala, widząc na ekranach swoich telewizorów jego palące się ciało w strażackim uniformie używanym w akcjach ratunkowych. Wielu z nich wyznało później, niezależnie od siebie, że ta śmierć, która dokonała się niemalże na ich oczach, do złudzenia kojarzyła im się z pietą - Chrystusem cierpiacym.

Grób ojca Mychala w New Jersey stał się celem pielgrzymek wielu tysięcy wiernych, wśród których znajdują się nie tylko katolicy. Jego strażacki hełm został podarowany papieżowi Janowi Pawłowi II. Jedna z ulic w Nowym Jorku, prom oraz tysiące niemowląt otrzymało jego imię. Rząd amerykański oficjalnie uznał ojca Mychala jako ofiarę ataku numer 0001.

Ojciec Mychal zmagał się ze swoją irlandzkością, która w Ameryce nie jest mile widziana, zmagał się ze swoim homoseksualizmem i chorobą alkoholową. Z trudnością potrafił dochować ślubów czystości. Wszystko to stworzyło mu niezwyklą popularność wśród wielu tysięcy osób. Utworzyli oni specjalną stronę internetową, która ma promować kult ojca Mychala. Jej redaktor naczelny, Burt Kears, wierzy, że trudności i zmagania z własną grzesznością uczyniły ojca Mychala człowiekiem naszych czasów. Jest wspólczesnym amerykańskim świętym, który przemierzał ulice Nowego Jorku. 50 lat jego zakonnej i kapłańskiej posługi, zakończone właśnie tą śmiercią, będącą w centrum amerykańskiej tragedii narodowej, pomaga dzisiaj wielu wejść na drogę wiary i zbawienia.


Strona internetowa ojca Mychala Judge’a: www.saintmychal.com

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030228223744229