Błogosławiona z Kalkuty

sob, 1 mar 2003, 15:26:28

Autor: Robert Opala

Watykan podał oficjalny komunikat, że papież Jan Paweł II wyznaczył dzień 19 października 2003 r. dniem beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. W tym samym dniu papież będzie również obchodził 25-lecie swojej papieskiej posługi.

Komunikat o beatyfikacji Matki Teresa ogłosił kardynał Crescenzio Sepe – prefekt rzymskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Kongregacja uznała ostatecznie, że Matka Teresa spełnia wszystkie wymagane kwalifikacje potrzebne do wyniesienia ją na ołtarze, gdy oficjalnie przypisano jej odpowiedzialność za cud uzdrowienia z nowotworu żołądka pewnej hinduskiej kobiety, która w modlitwie prosiła o wstawiennictwo Matkę Teresę.

Matka Teresa jest założycielką Zgromadzenia Misjonarek Miłości, które powstało głównie w ceku niesienia pomocy umierającym z głodu i chorób mieszkańców Indii. Matka Teresa całe swoje życia poświęciła służbie najuboższym. Zmarła 5 wsześnia 1997 r. W 87 roku życia. Zgodnie z prawem kanonicznym proces beatyfikacyjny Matki Teresy powinien się rozpocząć po upływie 5 lat od momentu śmierci kandydata, lecz w tym przypadku papież Jan Paweł II osobiście interweniował, aby skrócić ten okres.

„Jesteście jej duchowymi córkami, jej ukochanymi dziećmi” – takie słowa skierował papież do uczestniczek Kapituły Generalnej Zgromadzenia Misjonarek Miłości, która miała miejsce w Kalkucie. Była to pierwsza kapituła generalna zgromadzenia od czasu śmierci Matki Teresy. Podczas kapituły wybrano nową przełożoną generalną zgromadzenia, którą została siostra Nirmala Joshi.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003030115262877