Patron dwóch Kościołów

sob, 1 mar 2003, 17:53:48

Autor: Robert Opala

Dzisiaj, 1 marca, Kościół obchodzi święto św. Dawida (Dawi) – patrona Walii oraz dwóch Kościołów: anglikańskiego Kościoła Walii i Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Walii.

Dawid urodził się na początku VI wieku, zmarł w 591 lub 601 roku. Należał do najstarszego nurtu monastycznego w Kościele Zachodnim, tzw. monastycyzmu celtyckiego lub iroszkockiego, którego początki sięgają III wieku n.e. Był założycielem klasztoru w Pembroke w południowo-zachodniej Walii, usytuowanego na malowniczo półwyspie nad Morzem Celtyckim.

Św. Dawid jest jedynym oficjalnie kanonizowanym walijskim świętym. Jego kult rozpoczął się już w VII wieku. Około 50 kościołow katolickich i anglikańskich w Walii nosi dzisiaj jego imię. Obchody Dnia św. Dawida w Walii są niemniej uroczyste niż św. Patryka w Irlandii. Dzisiaj, w uroczystościach centralnych w Cardiff, stolicy Walii, udział weźmie dotychczasowy prymas anglikańskiego Kościoła Walii, a obecny arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams oraz rzymskokatolicki arcybiskup Cardiff, dr John Ward, kapucyn.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030301175348943