Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Intronizacja Arcybiskupa Rowana Williamsa

Wspaniała, poruszająca i głęboko religijna – tak można by w kilku słowach streścić ceremonię intronizacji 104 arcybiskupa Canterbury, Prymasa Anglii oraz głowy liczącej 70 milionów wiernych Wspólnoty Anglikańskiej.

W uroczystości udział wzięli książę Walii Karol, Premier Tony Blair z małżonką, Marszałek Izby Gmin, Lord Kanclerz (marszałek Izby Lordów), politycy, mieszkańcy Canterbury. Ze strony kościelnej obecnych było większość anglikańskich biskupów Anglii i Walii, 86 z 88 prymasów anglikańskich z całego świata. Wśród ekumenicznych gości należy wymienić rzymskokatolickiego Prymasa Anglii, specjalnych wysłanników Papieża, patriarchy Konstantynopola, patriarchów Rosji, Jerozolimy, Rumunii, Bułgarii, katholikosa Armenii i Cylicji, biskupów nestoriańskich, jakobickich, koptyjskich, a także kościołów luterańskich, przedstawicieli kościołów reformowanych i wolnych kościołów, rabinów, Uniwersytetu Al-Aznar w Kairze oraz wielu innych. Pokaźną grupę stanowili także mieszkańcy Walii, żegnający swojego dotychczasowego prymasa.


Uroczystość otworzył dziekan katedry, który przywitał zebranych w katedrze i miliony przed telewizorami. Po odczytaniu Mandatu od królowej Elżbiety II procesja ruszyła w kierunku zachodniego wejścia, by tam przywitać arcybiskupa. Ten, zgodnie z tradycją, trzykrotnie zastukał w drzwi pastorałem, które dopiero wówczas otworzono. Gdy chór śpiewał po łacinie „Jubilate Deo”, jego oczom ukazała się główna nawa katedry, z tronem Świętego Augustyna misjonarza Anglii, daleko na podwyższeniu. Wyraźnie poruszony arcybiskup Williams w otoczeniu kleru ruszył w kierunku ołtarza, podczas gdy zgromadzeni śpiewali znany hymn „O wszyscy, którzy na Ziemi mieszkacie, śpiewajcie Panu radosnym głosem”. Po odczytaniu modlitwy, wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Veni Creator Spiritus”, po czym biskup ucałowawszy datujący z IV wieku Ewangeliarz z Canterbury, złożył Deklarację Zgody (Declaration of Assent) oraz Przysięgę. Następnie w asyście kilkunastu biskupów udał się na chór, gdzie nastąpił sam formalny akt intronizacji: arcybiskup został pobłogosławiony przez duchownych po czym wręczono mu pastorał, z którym arcybiskup zasiadł na Tronie Świętego Augustyna. Anglikański - prymas senior pobłogosławił go słowami tradycyjnej modlitwy:


„Bóg Ojciec niech Ci da siłę byś prowadził i rządził Kościołem z odwagą i miłością; Bóg Syn, największy Pasterz owiec, niech Ci da siłę byś strzegł owczarnię powierzoną Twojej opiece; Bóg Duch Święty, niech Ci da mądrość i zrozumienie, tak byś mógł otworzyć przed wszystkimi bogactwo Wiary Powszechnej i błogosławieństwo Boga Wszechmogącego niech będzie nad pracą jaką wykonasz w jego imieniu, teraz i zawsze Amen.”


Burza oklasków, jaka potem wybuchła, by zgodnie ze zwyczajem przywitać dopiero co intronizowanego, długo nie cichła. Przerwał ją dopiero sam arcybiskup gdy wstał by przekazać zebranym życzenia pokoju.


Kazanie, oparte na Ewangelii Mateusza (11: 25 - 30) określono, jako klasyczne kazanie Williamsa. Arcybiskup wezwał nas do odnalezienia prawdziwego sensu życia, którym jest miłość Chrystusa. Miłość ta, obliguje nas od pełnego pasji zaangażowania się w życie polityczne i społeczne otaczającego nas świata. To my chrześcijanie, mamy szczególny obowiązek stawać w obronie uciśnionych, wzgardzonych, odrzuconych. Kościół, nie jest zdaniem arcybiskupa zgromadzeniem wzajemnej adoracji, ale istnieje po to by przekazywać kolejnym pokoleniom Prawdę. Kończąc bardzo osobistym akcentem, arcybiskup powiedział: „za zasłoną naszych trosk i teorii, walk i podejrzeń, jest Chrystus. Po prostu tam jest. Nikt nie może nic na to poradzić. Jest tam tak jak obiecał i pozostanie tam do końca świata. I nic co jest wartościowe w Kościele, nie zaczyna się inaczej niż jak przez dostrzeżenie go pomiędzy nas samych, cierpiącego i zmieniającego naszą ludzką tragedię.”


Ceremonię zakończyły tradycyjne dwa błogosławieństwa arcybiskupa: z tronu Św. Augustyna oraz z ołtarza. Wychodzącego w długiej procesji Prymasa Anglii, wierni żegnali przepięknym walijskim hymnem:


„Prowadź mnie, o wielki Zbawicielu, pielgrzyma na tym pustym lądzie, Ja jestem słaby, lecz ty jesteś Silny, trzymaj mnie swoją mocną dłonią, niebiański chlebie, niebiański chlebie, karm mnie teraz i na zawsze”


Gdy słowa pieśni umilkły, wychodzącego arcybiskupa znów żegnała burza oklasków, potęgowana bijącymi dzwonami katedry. Odczucia wielu, najlepiej oddało zdjęcie pewnej kobiety przed katedrą trzymającej wielki napis: „Thank God for Rowan” – Dziękujmy Bogu za Rowana!


http://www.archbishopofcanterbury.org/

http://www.canterbury-cathedral.org/Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030301203208345

No trackback comments for this entry.
Intronizacja Arcybiskupa Rowana Williamsa | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Intronizacja Arcybiskupa Rowana Williamsa
kalip nie, 2 mar 2003, 19:51:12
Przed nowym arcybiskupem Canterbury trudne zadanie - ciężko mu będzie bowiem wyjść z cienia wielkiego poprzednika, abp. Carey\'a. Wypada się jedynie modlię, aby mu się to udało. Skorzystają na tym wszyscy chrześcijanie, bez względu na konfesję! God save archbishop Williams!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń