Muzułmanie i katolicy przeciw terroryzmowi

pon, 3 mar 2003, 10:54:03

Autor: Tomasz Terlikowski

Przedstawiciele islamu i Watykanu zdecydowali, że konieczne jest głębsze wzajemne poznanie obu religii i zdecydowanie potępienie terroryzmu. W oświadczeniu po spotkaniu Wspólnego Komitetu Stałej Rady Al-Azhar dla dialogu z Religiami Monoteistycznymi i Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, które odbyło się w Kairze - obie strony mocno podkreśliły rolę religii w budowaniu pokoju.

Uczestnicy spotkania podziękowali Janowi Pawłowi II za jego pokojowe mediacje, a także niektórym liderom islamskim za podkreślanie, że wojna nie może być sposobem rozwiązywania problemów. Komitet Wspólny powstał w maju 1998 roku. Ma on promować dialog między chrześcijanami a muzułamanami.

Ze strony katolickiej przewodniczącym komitetu jest abp Michael Fitzgerald - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, za strony islamskiej szeik Fawzi Fadel Zafzaf, przewodniczący Rady Stałej Al-Azhar dla dialogu z religiami monoteistycznymi.

Podczas ostatniego spotkania rada zdecydowanie potępiła próby wykorzystania wyrwanych fragmentów świętych tekstów obu religii do promowania terroryzmu. - Święte teksy obu religii muszą być rozumiane w ich prawidłowym kontekście. Wyrywanie z kontekstu ich fragmentów i wykorzystywanie dla usprawiedliwienia przemocy jest całkowicie niezgodne z duchem obu religii - podkreślili katolicy i muzułmanie. - Trzeba wyraźnie rozróżniać między nauką i tekstami naszych religii z jednej strony a zachowaniem i działaniami ich wyznawców z drugiej - wskazuje oświadczenie rady wspólnej. - Jest obowiązkiem liderów religijnych wskazywanie prawidłowego obrazu naszych religii - dodali autorzy oświadczenia.

Rada wyraźnie wskazała także, że wojny w Iraku nie można traktować, jako konflitu międzyreligijnego, ale międzypaństwowy. - Byłoby błędem widzieć w niektórych mocarstwach zachodnich dostrzegać siły chrześcijańskie, a w Iraku islamkie - wskazują członkowie rady.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030303105403648