"Opanuj się!"- Anglikański prymas Australii do arcybiskupa Sydney

wto, 4 mar 2003, 10:17:39

Autor: Kazimierz Bem

Anglikański prymas Australii, Peter Carnley skrytykował swojego kolegę, konserwatywnego arcybiskupa Sydney Petera Jensena, za jego wypowiedzi w czasie wizyty w Anglii, które określił jako „kłótliwe i aroganckie”.

Arcybiskup Jensen, w czasie jednego z wystąpień, poddał krytyce poglądy teologiczne arcybiskupa Rowana Williamsa, a następnie stwierdził, iż niedługo nadejdą czasu, kiedy liderem wspólnoty anglikańskiej będzie niekoniecznie arcybiskup Cantenbury.

Jensen bawiący w Wielkiej Brytanii na zaproszenie rożnych ultrakonserwatywnych grup anglikańskich, nie wykluczył także roztoczenia opieki duszpasterskiej nad tymi, którym nie odpowiada nowy arcybiskup Cantenbury.

Arcybiskup Jensen jest znany, jako wielki przeciwnik dopuszczenia kobiet do jakiegokolwiek nauczania w kościele, a także z lekceważącego stosunku do anglikańskiej tradycji, a jego stosunki z prymasem Australii, który jako pierwszy wyświęcił kobiety-pastorów w 1992 roku, są fatalne.

Arcybiskup Sydney, który często udziela rad i pouczeń liberalnym duchownym anglikańskim na świecie, zaczyna mieć coraz większe problemy we własnej diecezji, gdzie narasta niezadowolenie z jego fundamentalizmu religijnego, a ostatnio jedna z gazet nazywając go „najbardziej nie-anglikańskim arcybiskupem”, wezwała do ustąpienia, bądź odejścia z kościoła.

www.anglicansonline.com

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030303133041578