Jutro Środa Popielcowa: dzień modlitwy o pokój w świecie

wto, 4 mar 2003, 10:27:39

Autor: Robert Opala

Papież Jan Paweł II ogłosił dzień jutrzejszy – Środę Popielcową rozpoczynającą okres pasyjny – Dniem Modlitwy i Postu w intencji światowego pokoju, a szczególnie w regionie Bliskiego Wschodu.

Podczas niedzielnej modlitwy na Anioł Pański, 2 marca br., na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II powiedział: „Zapraszam wszystkich katolików, ażeby zadedykowali cały swój wysiłek w środę 5 marca na modlitwę o pokój”. Papież dodał też: Przede wszystkim pozwólmy Bogu przemieniać nasze serca. Niech nasze widzenie rzeczy staje się szczere w podejmowaniu właściwych decyzji, które pomoga zachować pokój”.

Papieskie wezwanie do modlitwy o pokój jest wyrazem jego zdecydowanej opozycji wobec niebezpieczeństwa wojny, która z każdym dniem staje się coraz bardziej realna. Jan Paweł II podejmuje wiele przedsięwzięć, aby nie doszło do wybuchu wojny. Spotyka się z wieloma politykami, znajdującymi się po obu stronach konfliktu. Papież wysłał rownież swojego specjalnego przedstawiciela, kardynała Rogera Etchegaray, do Iraku, gdzie spotkał się z prezydentem Saddamem Hesseinem w celu przedstawienia mu papieskiej propozycji, która mogłaby jeszcze uratować pokój.

W uznania papieskiego zaangażowania w utrzymaniu pokoju w świecie, Norweski Instytut Pokojowy im. Alfreda Nobla nominował Jana Pawła II jako kandydata do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. „Do tej pory zgłoszono nazwiska 150 nominatów, ale papież Jan Paweł II jest na pierwszym miejscu tej listy” – powiedział Geir Lundestad, dyrektor Instytutu.

W roku 2001 papież Jan Paweł II był jednym z najpoważniejszych kandydatów do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla. Propozycji tej sprzeciwił się jednak jeden z członków komisji decydującej o przyznaniu nagrody, Gunnar Staalseth, luterański biskup Oslo, który stwierdził, że papież nie może otrzymać nagrody Nobla z powodu jego zaangażowania w walkę z prezerwatywami. Papież – według Staalsetha – jest liderem opozycji wobec używania kondomów w walce z AIDS. Biskup Oslo dodał także, że „obecna rzymskokatolicka teologia jest jedną, która faworyzuje śmierć raczej, niż życie”.

Oprócz Jana Pawła II, tegorocznymi kandydatami do pokojowej nagrody Nobla są między innymi: kubański dysydent polityczny, Oswaldo Paya, były gubernator stanu Illinois, George Ryan i piosenkarz oraz członek grupy rockowej U2, Bono.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030304102739907