Jasnogórskie modlitwy o pokój

śro, 5 mar 2003, 21:50:39

Autor: Robert Opala

Dzisiaj, w Środę Popielcową, na całym świecie odbywają się modlitwy o pokój w związku z zagrożeniem ataku zbrojnego na Irak. Światowy Dzień Modlitwy i Postu o Pokój jest inicjatywą Jana Pawła II. Również w Polsce modlono się w intencji zachowania pokoju. Najwięcej modlących zgromadziło się w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie.

Ponad 300 sióstr z 50 różnych zgromadzeń zakonnych modliło się na Jasnej Górze w intencji pokoju na świecie.
Siostry uczestniczą w Sanktuarium w dorocznych dniach skupienia. Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz.

Sufragan częstochowski stwierdził, że modlitwa to odpowiedź na apel Ojca Świętego i przypomnienie wspólnoty Kościoła, że ludzie, jako istoty rozumne i wolne mogą rozwiązywać najtrudniejsze nawet problemy drogą dialogu i porozumienia a nie na zasadzie konfliktu zbrojnego, który jest ingerencją w życie niewinnych.

Siostra Krystyna Dębowska z Komisji Życia Konsekrowanego, podkreśliła, że intencje pokoju siostry składają w ręce Najlepszej Matki Królowej Pokoju, bo któż jak nie Ona może „nas przeprowadzić przez ten trudny czas”. Siostra, dodała, że wierzy, iż ten dzień może odmienić oblicze świata, bo „losy ludzkości, zależą nie tyle od polityków, ile od serc ludzi”. W intencjach pokoju siostry modliły się również w czasie Drogi Krzyżowej.

Trzydniowe rekolekcje dla zakonnic posługujących w różnych instytucjach kościelnych i domach zakonnych / katechetek, sekretarek, organistek, furtianek, kucharek/ przebiegają pod hasłem: Na nowo rozpoczynać od Chrystusa. Dni skupienia, jak podkreślają organizatorki, to sesje formacyjne, organizowane po to, by w zagubionym świecie bronić własnej tożsamości i na nowo uczyć się świadczenia o Chrystusie. To także ukazanie bogactwa różnorodności wspólnot.

Na program składają się liczne konferencje głoszone m.in. przez ks. Antoniego Troninę z KUL, ks. Piotra Pawlukiewicza z Warszawy i  ks. Teofila Siudego z Częstochowy.

Przygotowano na podstawie przekazu Radia Jasna Góra

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030305215039632