Premiera Tryptyku

czw, 6 mar 2003, 15:36:22

Autor: Jerzy Piątek

W Watykanie i Krakowie odbędzie się dziś prezentacja najnowszego niekościelnego dzieła Jana Pawła II, poematu "Tryptyk rzymski". Polska premiera odbędzie się w południe w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

"Tryptyk rzymski" od miesięcy wzbudza mnóstwo emocji - książka będzie pierwszym zbiorem poezji wydanym przez Karola Wojtyłę jako głowę Kościoła Katolickiego. Na książkę czekają nie tylko duchowni, ale i krytycy i znawcy literatury, którzy o talencie literackim papieża wypowiadali się w przeszłości bardzo rozmaicie - jedni chwalili obecnego papieża za humanistyczną postawę, inni wytykali mu niedociągnięcia, dłużyzny i archaiczny, niemal XIX-wieczny styl pisania - zarówno w twórczości dramatycznej, jak i poetyckiej.

Najnowsze dzieło "Tryptyk rzymski. Medytacje Jana Pawła II" jest utworem trzyczęściowym. Pierwsza zatytułowana jest "Strumień". W drugiej autor nawiązuje do fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Treścią trzeciej części utworu jest medytacja nad wędrówką Abrahama. Jan Paweł II tworzył swój poemat podczas wakacji w Castel Gandolfo.

Na uroczystą premierę w krakowskim pałacu biskupim zaproszono najważniejsze osobistości Kościoła, przedstawicieli władz oraz świata kultury, m.in. nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Józefa Kowalczyka, 16 metropolitów, rektorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej oraz krakowskich uczelni. Fragmenty poematu czytać będzie Krzysztof Globisz, aktor Teatru Starego w Krakowie. Recytacje w interpretacji Globisza dołączone są również do książki nagrane na płycie kompaktowej.

Polskie wydanie "Tryptyku" papież otrzymał w poniedziałek w Watykanie. Wydawcą książki jest krakowska oficyna Wydawnictwo św. Stanisława. Nakład pierwszego wydania jest - jak na warunki krajowego rynku książki - bardzo duże - 300 tysięcy egzemplarzy.

Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030306153622396