Fiasko rozmów między biskupem a konserwatywnymi parafiami w Kanadzie

sob, 8 mar 2003, 22:10:00

Autor: Kazimierz Bem

Fiaskiem zakończyły się rozmowy między ośmioma konserwatywnymi parafiami anglikańskimi w diecezji New Westminster (Vancouver, Kanada), a ich zwierzchnikiem biskupem Inghamem.

Parafie te, oburzone zgodą lokalnego synodu i biskupa na błogosławienie związków homoseksualnych, zażądały opieki innego biskupa oraz wstrzymały finansowanie diecezji, wysyłając pieniądze do biura Synodu Generalnego Kanady, które jednak w geście solidarności z biskupem Inghamem odmówiło ich przyjęcia.

W międzyczasie jeden z konserwatywnych biskupów Kanady, zaofiarował tym parafiom swoją opiekę, co spotkało się z błyskawiczną ripostą biskupa Inghama. W dwóch specjalnych listach do kolegów w urzędzie i krnąbrnych parafii, podkreślił niedopuszczalność ingerencji w sprawy swojej diecezji, a duchownym i parafiom zagroził sankcjami kościelnymi w przypadku skorzystania z oferty.

Jednocześnie podkreślił gotowość do dialogu oraz do znalezienia kompromisowego rozwiązania patowej sytuacji.

Na skutek wstrzymania finansowania diecezji przez te parafie, została ona zmuszona do zwolnienia kilku pracowników socjalnych oraz do drastycznego obcięcia wydatków.

Wspomnianą zgodę synod diecezji wyraził w czerwcu 2002 roku, a gotowość do błogosławienia związków tej samej płci zadeklarowało już ponad 60 parafii anglikańskich tej diecezji i liczba ta ciągle rośnie. Czekają one obecnie na wzory liturgiczne, które musi zatwierdzić biskup. Podobny krok rozważa coraz więcej diecezji w Kanadzie i USA.

www.anglican.ca

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030308221043960