Kanadyjscy reformowani za równouprawnieniem związków homoseksualnych

nie, 9 mar 2003, 19:47:23

Autor: Kazimierz Bem

W specjalnej prezentacji dla parlamentu Kanady, Zjednoczony Kościół Kanady, największy protestancki kościół w kraju, wezwał parlament by ten zalegalizował związki cywilne osób tej samej płci.

Zdaniem kościoła, ponieważ na początku XXI wieku nie uważamy już prokreacji za jedyny i główny cel małżeństwa, nie ma powodu by odmawiać rejestracji związków cywilnych osób tej samej płci.
Kościół zwrócił także uwagę, na zajwisko wielu heteroseksualnych par, które wstępują w związek małżeński z góry planując nieposiadanie dzieci, podczas gdy jest grupa związków osób tej samej płci, które posiadają dzieci, ale nie są w stanie zarejestrować swoich związków.

Zjednoczony Kościół Kanady, który posiada stosunkowo długą historię afirmowania obecności osób homoseksualnych w kościele, błogosławi takie związki już od 1992 roku. Już w 1984 roku, po dziesięcioletniej debacie, podkreślił, iż każdy niezależnie od orientacji seksualnej jest stworzony na obraz Boga.
Sześć lat później, zadecydował, iż każdy kto wyzna wiarę w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, niezależnie od swojej orientacji seksualnej, może starać się o ordynację w kościele.
Wreszcie w 2000 roku 37 Rada Generalna Kościoła potwierdziła, że ludzkie orientacje seksualne, hetero lub homoseksualne, są „darem od Boga i częścią wspaniałej różnorodności stworzenia”.

Zupełne przeciwne stanowisko przed parlamentem zaprezentował kościół rzymskokatolicki, który kategorycznie sprzeciwił się legalizacji związków osób tej samej płci. Nie wiadomo czy jakieś oficjalne stanowisko zajmie w tej kwestii kościół anglikański, który jest podzielony jeśli chodzi o tę kwestię. Najprawdopodobniej swoje opinie przekażą tylko poszczególne parafie i biskupi, a sprawą zajmie się dopiero Synod Generalny w 2004 roku.


www.united-church.ca

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030309194725605