Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biskupi mięsożerni

Biskupi nie mają ochoty na wegetariańskie posiłki podczas tegorocznego postu. Chrześcijańskie stowarzyszenie wegetariańskie „Christian Vegetarian Society - Pro Vege” zwróciło się do katolickich episkopatów Belgii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii z prośbą o wsparcie ich wiosennej kampanii pod nazwą  „Vege for Lent” (Warzywa na Post).

Pomoc biskupów miała polegać tylko na tym, że podczas całego okresu wielkopostnego – od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty – powstrzymają się od spożywania potraw mięsnych. Petycja została jednak odrzucona.

Stowarzyszenie „Pro Vege” juz od kilku lat organizuje podczas Postu swoją kampanie „Vege4Len”. Swoją zaangażowanie oraz praktykę wegetariańską członkowie stowarzyszenia starają sie uzasadnić argumentami teologicznymi.
Jest wśród nich kilku teolgów świeckich oraz duchownych, którzy dbają o ideową stronę działalności stowarzyszenia. Posiada ono jak najbardziej ekumeniczny charakter, gdyż zrzerza każdego chrześcijanina bez względu na przynależność kościelną.

W tym roku stowarzyszenie – jeszcze przed wWielkim Postem – przygotowało specjalne ulotki w języku angielskim, holenderskim i francuskim, które zostały wysłane do kilkunastu diecezji w Anglii, Belgii, Holandii i Francji z prośbą o ich przekopiowanie i przesłanie do diecezji sąsiednich.
Na pierwszej stronie ulotki napis: „możemy żyć zdrowiej i lepiej dbać o rozwój naszego ducha – krok pierwszy: zrezygnuj ze spożywania mięsa”. Członkowie stowarzyszenia napisali także listy do biskkuów z pytaniem: „Czy wierzysz, że kampania wegetariańska może zawierać ważną prawdę, która – w odpowiednim czasie – może nabrać dużego znaczenia w życiu szerokiej rzeszy chrześcijan? Jeżeli tak nie spożywaj – podobnie jak my – mięsa podczas okresu wielkopostnego”.

W odpowiedzi biskupi obiecali uczestnikom kampanii wegetariańskiej swoje apostolskie błogosławieństwo, ale odmówili aktywnego włączenia się do kampanii poprzez rezygnację z jedzenia mięsa. Arcybiskup Mario Conti z Glasgow napisał w liście do stowarzyszenia, że szczerze popiera ich akcję i prawa wegetarian do rezygnacji z jedzenia mięsa. „Kiedy będziecie moimi gośćmi – napisał szkocki hierarchia – możecie być pewni, że na stole nie pojawi się ani jedna sztuka mięsa”. Arcybiskup przyznał jednak, że sam nie będzie potrafił zrezygnować z tradycyjnego „Sunday Scotisch Lunch”,  gdzie serwuje się pieczoną baraninę.

Bardziej konkretny w opinii był natomiast jeden z biskupów sufraganów archidiecezji w Brukseli, który napisał: ”Przykro mi, że nie mogę się przyłączyć do kampanii, gdyż uważam, że człowiek jest istotą wolną i ma prawo sam decydować, czy jeść mięso, czy też nie. Tego rodzaju kampanie są naciskiem moralnym na jednostkę, który zniewala jego wewnętrzną wolność i obciąża sumienie”. Kardynał Cormac Murphy-O’Connor wspomniał, że ma wiele sympatii dla wegetarian, ale w tym trudnym okresie, gdzie zagrożony jest światowy pokój, ma wiele ważnych sprawa na głowie i nie jest przekonany, czy potrafiłby tak solidnie stosować się do zasad kampanii.

John Gilhenny, członek zarządu stowarzyszenia „Pro Vegi” podsumował listy biskupów jako bardzo sympatyczne i pełne zrozumienia dla naszej akcji, chociaż to smutne, że żaden z biskupów nie odpowiedział pozytywnie.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030309214724456

No trackback comments for this entry.
Biskupi mięsożerni | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
gosc pon, 10 mar 2003, 00:48:34
Zdziwiłbym się, gdyby było inaczej.
 
 • gosc pon, 10 mar 2003, 15:13:08
 • gosc pon, 10 mar 2003, 17:32:10
 • gosc wto, 11 mar 2003, 17:57:05
 • gosc wto, 11 mar 2003, 22:31:09
gosc pon, 10 mar 2003, 23:43:07
I dobrze. Post to nie przemiana stołu, ale serca.
A wegetarianizm to herezja :)
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń