Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Koptyjska konserwacja

Galeria Sztuki Wczesnochrześcijańskiej oraz Dział Konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie prowadzą unikalny projekt konserwatorski - renowację zabytków sztuki koptyjskiej. Po skończeniu prac wszystkie obiekty trafią do Galerii Sztuki Koptyjskiej w Muzeum Narodowym.

Prace renowacyjne trwają od 1996 roku. W 2000 roku rozpoczęto badania laboratoryjne techniczne i technologiczne, jako również specjalistyczne badania fizyko-chemiczne naturalnych barwników i zapraw tkanin. Projekt zyskał dotację jako wniosek celowy Komitetu Badań Naukowych, ze środków KBN sfinansowano prace badawcze. Prace konserwatorskie zaś zostały w dużej części dofinansowane z funduszy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Celem projektu konserwatorskiego jest stworzenie w Polsce nie stosowanego dotychczas, a zgodnego z najwyższymi standardami zachodnioeuropejskimi i amerykańskimi, kompleksowego modelu badań nad tkaninami archeologicznymi, ściślej mówiąc w przypadku kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, nad póżnoantycznymi tkaninami pochodzącymi z Egiptu. Przedmiotem badań jest zespół 80 tkanin koptyjskich przechowywanych w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Opracowywany model kompleksowych badań tkanin koptyjskich zakłada ich analizę maksymalnie wszechstronną, obejmującą całość badań laboratoryjnych, tj. badań technicznych, mikrobiologicznych i mikrochemicznych, jak również specjalistycznych badań fizyko-chemicznych naturalnych barwników tkanin. Wyniki badań nad tkaninami koptyjskim zostaną wykorzystane do prac konserwatorsko-restauracyjnych, opracowania katalogowego, w tym próby określenia pochodzenia i warsztatu dla tkanin o niepewnej proweniencji oraz uściślenia datowania wszystkich tkanin kolekcji, jak również stworzenia dokumentacji naturalnych barwników dla tkanin archeologicznych.

W pracach nad projektem biorą udział, prócz pracowników działu Sztuki Wschodniochrześcijańskiej, Konserwcji i Laboratorium Muzeum Narodowego w Warszawie, takie placówki specjalistyczne jak: Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, który jest głównym Realizatorem projektu badań naturalnych barwników i zapraw tkanin kolekcji warszawskiej. Ponad to w realizacji projektu biorą również udział Uniwersytet im. Kopernika w Toruniu, Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, Pracownie Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródło: Centrumprasowe.net, Polska.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030311165356517

No trackback comments for this entry.
Koptyjska konserwacja | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń