Św. Patryk w Warszawie

śro, 12 mar 2003, 11:34:00

Autor: Jerzy Piątek

Dwa galowe koncerty z udziałem kilkunastu grup tanecznych i zespołów muzycznych w stołecznym Teatrze Rampa oraz uroczysty koncert w sali Kongresowej wypełnią obchody Dnia Świętego Patryka w Warszawie.

15 i 16 marca w warszawskim Teatrze Rampa już po raz piąty odbędą się obchody irlandzkiego święta. Na scenie wystąpi 5 grup tanecznych i 10 zespołów muzycznych. Publiczność będzie mogła również wziąć udział w warsztatach tanecznych, które połączone będą z degustacją tradycyjnych napojów irlandzkich.

W Sali Kongresowej 17 marca zaśpiewają: Carrantuohill, Fiolka, Paweł Kukiz oraz Midge Ure. W programie znajdują się również pokazy tańców celtyckich i irlandzkich.

Dzień Świętego Patryka, przypadający 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii. Obchodzony jest przez Irlandczyków na całym świecie, a w wielu państwach stał się trwałym elementem miejscowej kultury. Irlandia, wyspa położona na krańcach Europy zamieszkiwana jest przez około 4 miliony mieszkańców, jednak Irlandczyków na całym świecie jest o wiele więcej.

Diaspora irlandzka liczy przynajmniej około 70-80 milionów! Z tego tylko w USA mieszka około 44 milionów ludzi przyznających się do pochodzenia irlandzkiego. Od kilku lat tradycja obchodów Dnia Św. Patryka obecna jest również w Polsce. święto obchodzone jest w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

- Irlandczycy bardzo hucznie obchodzą Dzień św. Patryka. To święto ma charakter narodowy, a jego tradycje są niemal tak stare jak chrześcijaństwo w Irlandii - mówi Thelma Doran, ambasador Republiki Irlandii w Polsce. - Kolorem tego święta jest zieleń. Dlatego też staramy się ubierać na zielono, pijemy zielone piwo. Gdzieniegdzie przetrwał jeszcze zwyczaj farbowania rzek, ale ze względów ekologicznych tradycji tej zaniechano.

Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030312113433381