Odkrycie na Jasnej Górze

czw, 13 mar 2003, 17:58:58

Autor: Jerzy Piątek

W trakcie renowacji Sali Rycerskiej klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie konserwatorzy dokonali sensacyjnego odkrycia - pod warstwami tynku i farby odkryto renesansowe sztukaterie przedstawiające maszkarony, głowy aniołów oraz kruka z chlebem w dziobie.

Sala Rycerska powstała w XVII wieku i była odpowiedzią Paulinów na dynamiczny rozwój sanktuarium i wzrastającą liczbę pielgrzymów. W 1647 roku w południowym skrzydle kompleksu klasztornego, przylegającym do Kaplicy Matki Bożej, wykonano pomieszczenie nazwane później Salą Rycerską, które prowadzi bezpośrednio do furty klasztornej. Pełniąc rolę sali reprezentacyjnej Jasnej Góry, renesansowa sala została ozdobiona XVII-wiecznymi obrazami, przedstawiającymi ważniejsze wydarzenia z dziejów klasztoru. Dziś zdobią ją również wota żołnierskie i sztandary oddziałów bojowych z okresu I i II wojny światowej. W Sali Rycerskiej odbywały się obrady sejmu pod przewodnictwem króla Jana Kazimierza. W następnych latach miały tu miejsce różne spotkania, między innymi dysputy filozoficzne i teologiczne. W 1936 roku odbył się tu Pierwszy Synod Plenarny odrodzonej Polski.
 
Pomieszczenie nie było konserwowane od ponad 450 lat, a ściany sali malowano zwykłą farbą, dokładano również nowe sztukaterie, które - jak się okazało - przykryły odkryte niedawno renesansowe ozdoby: maszkarony, głowy aniołów oraz kruka z chlebem w dziobie. W trakcie prac konserwatorskich okazało się też, że Sala Rycerska wymaga większego nakładu prac renowacyjnych niż wcześniej zakładano.

- To wszystko przez zaniedbania. Od powstania Sali Rycerskiej nie było tu poważniejszych remontów, to wszystko odcisnęło swe piętno na stanie zabytku - mówi o. Jan Golonka, kustosz sztuki wotywnej na Jasnej Górze. - Chcemy zakończyć prace na początku maja, ale nie wiadomo jeszcze, czy zdążymy.

Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030313175858843