Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Człowiek polskiej ekumenii

„Wyznanie katolicko-reformowane” – tak zatytułował swój autobiograficzny tekst w kwartalniku „Myśl Protestancka” Jan Turnau – „specjalista” od ekumenii wśród polskich dziennikarzy. O sobie mówi, że przyznaje się do tego nurtu w katolicyzmie, który można nazwać spóźnioną reformacją.

„Jestem poniekąd protestantem – pisał – między innymi dlatego, że lubię protestować. Podobnie jak duchowi potomkowie Lutra i Kalwina, uważam, że „Ecclesia semper reformanda est”. Turnau zabiega również o dialog Kościoła
Katolickiego z liberalizmem. Tu reprezentuje linię kardynała Ratzingera, który twierdzi, że "myśl katolicka i liberalna powinny spotykać się i wzajemnie zapładniać".

Jan Turnau jest odpowiedzialny za dział religijny „Gazety Wyborczej – Arka Noego”. Często publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Od lat uczestniczy w pielgrzymkach ekumenicznych w Kodniu nad Bugiem. Jest żywą instytucją polskiej ekumenii.

Urodził się 23 lutego 1933 roku w rodzinie ziemiańskiej, we Wlonicach niedaleko Sandomierza. Po II wojnie światowej, w wyniku „polskiej rewolucji” jego rodzina utraciła majątek ziemski, a głowie rodziny władze bezpieczeństwa zagroziły utratą życia. Decyzja mogła być tylko jedna: wyjazd na Ziemie Odzyskane.
Rodzina Jana Turnau’a zamieszkała w Cieplicach, dzielenicy Jeleniej Góry, gdzie Jan Turnau zdał w 1951 r. maturę. Studia rozpoczął we Wrocławiu, na Wydziale Filologii Polskiej. We Wrocławiu też rozpoczął pracę dziennikarską w PAX-owskim "Słowie Powszechnym", a potem we "Wrocławskim Tygodniku Katolickim".  Z PAX-u wystąpił w r. 1956, co spowodowało odejście z redakcji prasy paxowskiej pracę w innych instytucjach.

W r. 1959 Jan Turnau przeniósł się do Warszawy, by rozpocząć pracę w redakcji miesięcznika katolickiego "Więź", założonego przez Tadeusza Mazowieckiego. Było to jego miejsce pracy przez następne 31 lat. Był tam redaktorem działu religijnego i felietonistą. Pisywał również stale w "Gościu Niedzielnym", jako słynny Jonasz i coraz częściej w "Tygodniku Powszechnym".
W Bibliotece "Więzi" wydał zbiór felietonów pt. "Zdaniem laika" i wspomnień okupacyjnych o Niemcach życzliwych Polakom pt. "Dziesięciu sprawiedliwych". W tym okresie Turnau rozpoczął swoją działalność w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej, głównie w dziedzinie ekumenicznej, która stała się jego prawdziwą pasją i życiowym powołaniem.

Był inicjatorem comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych w Warszawie oraz ekumenicznego przekładu Biblii, który do dnia dzisiejeszego kontynuują trzej polscy bibliści z trzech nurtów chrześcijaństwa: rzymskokatolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Praca ta zaowocowała tłumaczeniem czterech Ewangelii i kilku innych ksiąg Nowego Testamentu, wydawanych w formie książkowej. Jan Turnau wydał również tom wspomnień wojennych pt. "Bracia zza Buga" - o Rosjanach, Ukraińcach i Litwinach życzliwych Polakom w tamtych okrutnych czasach. Ukończył zaocznie studia teologiczne na ATK. Pracuje w "Gazecie" od 1 sierpnia 1990 r.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030314181512529

No trackback comments for this entry.
Człowiek polskiej ekumenii | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń