Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Lęk i drżenie

"Quo vadis, Europo?" – pod takim hasłem zgromadzili się w dniach 15-16 marca br. przedstawiciele laikatu, hierarchii kościelnej, polityków i naukowców na obchodach IV Międzynarodowego Zjazdu w Gnieźnie. Spotkanie odbyło sie pod patronatem prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa.

IV Zjazd w Gnieźnie przebiegał wokół problemu, czy boimy się Europy. Na zakończenie zjazdu – po trudach debaty poświęconej neutralizowaniu lęków przed Europą - jego uczestnicy doszli w końcu do przekonania, że „Europy się nie boimy” – co też napisali w specjalnym liście do papieża Jana Pawła II.

Tego zdania był prymas Polski, przekonując, że do Europy powinniśmy iść jak Apostołowie - bez lęku, że spotkamy na niej ludzi, którzy będą wszystko krytykowali. Lęk bowiem jest jednym z najgorszych doradców człowieka. Lęki trzeba pokonywać. Do odważnych świat należy - przekonywał hierarcha.

W swojej refleksji na temat strachu przed Europą jeszcze szerzej poruszył ten problem metropolita lubelski, arcybiskup Józef Życiński: "Zamiast drżeć, że Zachód przyjdzie i nas zlaicyzuje, powinniśmy być gotowi do apostolskiej misji." Metropolita przypomniał też słowa papieża: "Dla zjednoczonej Europy nie ma alternatywy". Jedyną alternatywą jest ucieczka w iluzję – podsumował arcybiskup. – Bruksela to nie Moskwa, to jak Rzym.

W IV Zjeździe Gnieźnieńskim wzięło udział wielu zaproszonych gości, a wśród nich: polscy członkowie Konwentu Europejskiego - Danuta Hübner, poseł Józef Oleksy i senator Edmund Wittbrodt. W swoim przemówieniu minister Hübner także nawiązała do problemu lęku i strachu, uspokajając zebranych, że wolność religijna jest zagwarantowana w Karcie Praw Podstawowych UE, która będzie elementem konstytucji europejskiej. Słowa minister nie rozwiały jednak do końca wszystkich obaw.

Na zakończenie konferencji mocno zachęcał Polaków do walki z własnymi lękami Michael Weninger, doradca przewodniczącego Komisji Europejskiej, dowodząc, że tylko w odważnej postawie będą mogli wesprzeć w Unii tych ludzi, którzy są obrońcami życia. „Musicie wejść do Unii – przekonywał Weninger – by wspomóc tych ludzi, nie zostawiajcie ich samych, oni czekają na wasze wsparcie”.

W całym spotkaniu tylko słowa luterańskiego biskupa katowickiego, ks. Tadeusza Szurmana, brzmiały mocną i pozbawioną lęku nutą. Biskup podkreślił, że dostrzega znacznie więcej korzyści niż zagrożeń płynących z procesu integracji Polski z Unią Europejską. Powołując się na oficjalne stanowisko Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP dodał, że proces integracji Polski z Europą jest ważnym elementem "pojednania w różnorodności", za czym zdecydowanie opowiadają się ewangelicy. Niemniej ważne - zwrócił uwagę biskup Szurman - są również gwarancje socjalne, zawarte w ustawodawstwie europejskim.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030316224023566

No trackback comments for this entry.
Lęk i drżenie | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Justyna pią, 4 kwi 2003, 13:11:18
Można też bez lęku skakać na główkę do basenu wypełnionego wodą w 25%, tylko po co? Zdaje się, że 90% budżetu unijnego to wspólna polityka rolna, a my jako kraj biedny powinniśmy dostać 200% dopłat dla rolmictwa, aby dorównać do poziomu innych krajów Unii. Tymczasem mamy dostać jedynie 25% dopłat otrzymywanych przez rolników unijnych - co oznacza dumpingowe ceny unijnych produktów rolnych na polskim rynku i całkowite zniszczenie polskiego rolnictwa. Budżet państwa polskiego nie da polskim rolnikom nic, bo jest w nim tzw. dziura budżetowa. Po co nam to wszystko?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń