Watykan potępia wojnę

czw, 20 mar 2003, 16:37:47

Autor: Tomasz Terlikowski

Watykan z głębokim bólem przyjął wiadomość o wydarzeniach w Iraku - powiedział Joaquin Navarro-Valls, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

W złożonym wczesnym popołudniem 20 marca oświadczeniu w sprawie wojny w Iraku rzecznik Watykanu powiedział, że "z jednej strony ubolewa nad tym, że rząd iracki nie podporządkował się rezolucjom ONZ ani apelowi samego Papieża, który prosił o rozbrojenie kraju, a z drugiej, że przerwano drogę rokowań zgodnych z prawem międzynarodowym w celu pokojowego rozwiązania dramatu irackiego".

Jeszcze mocniej wypowiedział się kard. Laghi, dla którego atak Stanów Zjednoczonych na Irak to "tragedia i katastrofa". Kard. Etchegeray natomiast powiedział agencji Intefaks, że jest zaniepokojony rozwojem wydarzeń w Iraku.

Kard. Roberto Tucci natomiast podkreślił, że wojna ta jest bezprawna i nie ma dla niej usprawiedliwienia moralnego. - "Jest ona porażką rozumu" - dodał. Według niego - Stany Zjednoczone zaplanowały atak na Irak na długo przed wynikiem badań komisji ONZ. Tucci nazwał nawet Stany Zjednoczone "imperialną demokracją", która z powodu swojej potęgi uważa się za uprawnioną do rozwiązywania wszystkich problemów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003032016374778