Z nowym ekumenicznym logo

pią, 21 mar 2003, 00:15:00

Autor: Robert Opala

- Ten symbol bardziej oddaje treść i ideę jedności Kościoła – powiedziała ks. Barbara Lykarssen, Szwedka pracująca w dziale mediów Światowej Rady Kościołów w Genewie. Nowe logo ŚRK faktycznie prezentuje się interesująco: krzyż i łódź – jako symbol wiary, zbawienia i jedności. Całość wykonana jest w kolorze fioletowym na białym tle. Ma stać się oficjalnym i powszechnym znakiem światowej ekumenii.

Pomysłodawcy i wykonawcy nowego logo ŚRK kierowali się zasadą, że musi ono wyrażać to, co należy do priorytetu współczesnej ekumenii. Jest nią nowe spojrzenie w przyszłość z nadzieją, która będzie motywować do zwiększenia energii w służbie jedności chrześcijan.

Biskup Gerry Fletscher, bedący stałym przedstawicielem Kościoła Walii w Radzie, przyjął nowe logo z dużym zadowoleniem. – W ekumenii nastały nowe czasy – powiedział hierarcha – to już nie jest działka ograniczona dla wąskiej grupy specjalistów i władzy kościelnej. Dzisiaj do ekumenii powołany jest każdy chrześcijanin, bez oglądania się na to, czy za tym stoi superindentent, biskup czy też inny zwierzchnik kościelny.

Nowe logo będą mogłe używać wszystkie grupy chrześcijan zaangażowane w służbę jedności. Była to ważna intencja zmian, pozwalająca na łatwiejszą dostępność oraz szersza użyteczność dla ogółu.

Koszty zaprojektowania nowego logo zostały pokryte ze specjalnego funduszu, utworzonego przed kilku laty właśnie z tym przeznaczeniem. Logo pojawi się na drukach, kopertach i kartach ŚRK wraz z wyczerpaniem dotychczasowych nakładów. Światowa Rada Kościołów zdecydowała również, że stare logo ŚRK może być używane i adoptowane do potrzeb innych organizacji i instytucji ekumenicznych, które używały dotychczasowego logo.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030320220711140