Biskup sprzedaje swój pałac

sob, 22 mar 2003, 21:20:13

Autor: Robert Opala

Ordynariusz katolickiej diecezji Lancaster w północnej Anglii, biskup Patrick O’Donoghue, wystawił na sprzedaż pałac biskupów Lancaster, samemu przeprowadzając się do małego mieszkania w bloku czynszowym niedaleko miejscowej katedry.

Wartość rynkowa pałacu biskupiego przekracza – według szacunku ekspertów – sumę jednego miliona funtów angielskich. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży biskup przeznaczy na specjalny fundusz pomocy osobom ubogim oraz uzależnionym od alkoholu i narkotyków.

- Jak mógłbym, jako katolicki biskup, mieszkać w pałacu wartym milion funtów, widząc codziennie z okna tego pałacu tyle codziennej biedy, tylu ludzi w potrzebie? – powiedział biskup Patrick. – Nie mam takiej potrzeby, żeby mieszkać w pałacu. Niech pieniędze za jego sprzedaż służą moim ubogim braciom. Przeznaczam je dla nich co do jednego pensa.

Na pytanie dziennikarzy, czy nie sądzi, że jego następca nie do końca będzie wyrażał entuzjazm wobec jego decyzji sprzedania pałacu, biskup odpowiedział: - Nie będę namawiał mojego następce, żeby żył w mieszkaniu czynszowym. Kuria ma jednak wystarczająco pieniędzy, żeby kupić nowemu biskupowi jakąś porządną willę, jeśli będzie się tego bardzo domagał. Nie musi on jednak wcale mieszkać w pałacu.

Decyzja biskupa O’Donoghue przyniosła mu wielką popularność w całej Wielkiej Brytanii. Na adres kurii w Lancaster nadchodzą nawet listy wyrażające poparcie dla pomysłu biskupa z Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030322212013999