Papież udzielił komunii św. brytyjskiemu premierowi

nie, 23 mar 2003, 00:07:33

Autor: Robert Opala

Informacja ujawniająca fakt, że papież Jan Paweł II udzielił komunii św. premierowi Wielkiej Brytanii, Toniemu Blairowi, zaszokowała angielskich katolików niebardziej, niż anglikanów. Początkowo sądzono nawet, że to zwykła plotka. W ostatnich dniach Watykan oficjalnie potwierdził jednak to doniesienie.

Dnia 22 lutego br., jak już informowaliśmy w naszym serwisie, premier Wielkiej Brytanii, Toni Blair razem z małżonką przebywali z wizytą dyplomatyczną we Włoszech, gdzie zostałi także podjęci przez papieża Jana Pawła II. Żona premiera jest praktykującą katoliczką, natomiast Toni anglikaninem. Już sama informacja, że papież zaprosił Blairów do swojej prywatnej kaplicy, aby uczestniczyli we mszy, którą on odprawia, była dla wielu wielkim zaskoczeniem. Rzadko który przywódca państwowy odwiedzający Watykan doznaje tego wyróżnienia. Tym bardziej więc wszystkich zaskoczyła wiadomość, że papież zaprosił Blaira, którego wcześniej krytykował za jego gotowość do wojny z Irakiem.

Prawdziwym szokiem była jednak dopiero wiadomość z watykańskiego Sekretariatu Stanu, że podczas mszy św. w Rzymie, odprawianej przez papieża Jana Pawła II, komunię św. przyjął premier Blair, jego żona oraz trójka dzieci. Początkowo myślano, że to tylko pomyłka, ale Watykan potwierdził tą informację. Informowała ona, że papież udzialił Blairowi, będącemu wyznania anglikańskiego, specjalnej dyspensy zezwalającej mu na przyjęcie komunii św. z rąk papieskich.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030322225533300