Gdzie masz klucze, Piotrze?

nie, 23 mar 2003, 11:33:55

Autor: Robert Opala

Watykańscy biskupi i prałaci z prawdziwą desperacją poszukują lewej ręki św. Piotra. Kilka dni temu ktoś odpiłował i skradł lewą rękę – tą która trzyma klucz – z pochodzącej z XIII wieku marmurowej rzeźby przedstawiającej apostoła św. Piotra. Rzeźba znajduje się w głównej nawie bazyliki św. Piotra w Rzymie.

Marmurowy postument został wykonany w latach 1285-1290 przez mistrza Arnolfo di Cambio. Jego słynna rzeźba św. Piotra apostoła stała się wzorem dla wielu późniejszych rzeźbiarzy, pragnących wykonać z różnych materiałów taką samą lub podobną figurę.

W 1700 roku figurę św. Piotra poddano gruntownej renowacji, a niedawno zaginiona lewa ręka była w całości wymieniona właśnie w tym okresie, ponieważ ręka oryginalna uległa prawie zupełnemu zniszczeniu.

Przedstawiciel Watykanu powiedział, że ukradziona ręka Apostoła posiada znikomą wartość pieniężną i artystyczną. Czyn ten musiał mieć prawdopodobnie jakieś symboliczne znaczenie.

Watykańscy pracownicy ochorny oraz funkcjonariusze Gwardii Szwajcarskiej są zgodni, że Piotr miał swoją lewą rękę jeszcze 11 marca br. o godzinie 15:30. Godzinę później jeden z pracowników zauważył, że Apostoł był już bez ręki.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/200303231133557