Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Narodziny nowego antysemityzmu

Dotychczasowy antysemityzm środowisk chrześcijańskich czy prawicowych powoli odchodzi w przeszłość. Obecnie coraz częściej chrześcijańscy fundamentaliści, nie mówiąc już o kościołach chrześcijańskich, w rozmaitych sporach opowiadają się po stronie Izraela. Nie oznacza to jednak końca antysemityzmu w ogóle. Rodzi się bowiem nowa jego forma - tym razem lewicowa.

Lewicowcy różnej maści coraz częściej zaczynają porównywać działania Izraela do działań hitlerowskich Niemiec, a premiera Ariela Szarona - do Hitlera lub któregoś z jego pomocników. Nie rozstrzygając kwestii słuszności niektórych oskarżeń wobec zachowania państwa Izrael na ziemiach palestyńskich, jedno nie ulega jednak wątpliwości - nie można uważać go za porównywalne z zachowaniem hitlerowskich Niemiec. A jeśli już ktoś takie porównania podejmuje to bez wątpienia nie ma przychylnego stanowiska wobec Żydów w ogóle, a szczególnie wobec ich państwa.

CNN – telewizją antysemitów?

W rozmowach z wieloma Żydami coraz częściej pada zarzut, że programy głównych amerykańskich stacji informacyjnych np. CNN, opanowanych przez zwolenników opcji liberalnej i lewicowej, coraz częściej przemycają mniej lub bardziej ukryte treści antysemickie. Potwierdzają to badania Vidal Sassoon Centre for Study of Anti-Semitism w Jerozolimie. Już sam język używany w tych telewizjach sugeruje, że o ile żołnierze izraelcy popełniają zbrodnie na cywilach, o tyle palestyńscy terroryści mordujący cywili – są bohaterskimi obrońcami swojego kraju, których należy podziwiać.

Komentatorzy coraz częściej idą jeszcze dalej. Jak zauważa Melanie Phillips w brytyjskim konserwatywnym tygodniku "The Spectator" – Izraelczycy są coraz częściej przedstawiani, jako nowi naziści, zaś Palestyńczycy jako nowi Żydzi. Izrael i Żydzi są systematycznie dehumanizowani – co od zawsze było początkiem do ich eksterminacji – zarówno przez islamistów, jak i przez zachodnie media.

Nowa wersja "Protokołów mędrców Syjonu"

Miejsce starej wiary w prawdziwość "Protokołów mędrców Syjonu", które głosiły, że Żydzi chcą objąć władzę nad światem poprzez komunizm i inne ruchy rewolucyjne, zajmuje teraz przekonanie, że odgrywają oni jakąś straszną rolę we wszechświatowej konspiracji dążącej do zniszczenia islamu i przejęcia władzy nad całym Bliskim Wschodzie. Egipska telewizja posunęła się nawet do tego, że przedstawiła dokument, w którym przekonuje, iż carska fałszywka, jaką były protokoły to szczera prawda, odnosząca się do współczesności.

Maca z islamskich dzieci

Arabska propaganda skutecznie dehumanizuje również Żydów przedstawiając ich zwykle, jako świnie i określając ich "mordercami pobożnych", "dziećmi Szatana" itp. W arabskiej prasie pojawiają się niestety także wstrząsające (wyssane z palca) materiały o macy, którą Żydzi wytwarzać mają z krwi islamskich niemowląt.

Niestety podobny styl myślenia przenika także do mediów zachodnich. Jak wskazują specjaliści z Jerozolimy w niemieckich gazetach pojawiały się opinie, że skandal z Moniką Levinsky - był zemstą syjonistów za zbyt słabe wspieranie Izraela przez administrację Clintona.

Głupich nie sieją

Gdzie szukać źródeł takiego myślenia? Wydaje się, że jednym z nich jest tradycyjny antykolonializm czy antyimperializm zachodniej lewicy. W swoim myśleniu trzyma się ona głębokiego przekonania, że Zachód zawsze jest zły (nawet jeśli jest to Izrael) a państwa Trzeciego Świata są zawsze dobre, a ich aspiracje zawsze słuszne.

Co gorsza, postmodernistyczne destrukcja tradycyjnych pojęć prawdy i fałszu również nie sprzyja obiektywnemu postawieniu sprawy.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030325125622674

No trackback comments for this entry.
Narodziny nowego antysemityzmu | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń