Wojna w Iraku jest grzechem śmiertelnym

śro, 26 mar 2003, 00:31:01

Autor: Robert Opala

Biskup rumuńsko-katolickiej diecezji św. Jerzego w Canton, Ohio, wystosował list pasterski do wszystkich diecezji Kościoła rumuńsko-katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem biskupa udział w wojnie z Irakiem posiada znamiona grzechu śmiertelnego.

Nie ma zadośćuczynienia za grzech smiertelny – przypomina biskup John Michael Botean. - Udział w wojnie, którą wywołał prezydent Bush jest grzechem śmiertelnym. Dlatego obowiązkiem biskupa jest ostrzec wszystkich rumuńskich katolików, aby w tej wojnie nie brali udziału.

Wojna z Irakiem – powiedział biskup – nie spełnia nawet podstawowego minimum, które wymagane jest w katolickiej doktrynie wojennej, aby uznana ona była jako wojna sprawiedliwa. W takim przypadku śmierć zadana na wojnie nie jest niczym więcej niż zwykłym morderstewem. Morderstwem popełnionym z premedytacją, które można porównać do aborcji. „Jako chrześcijanie i katolicy – dodał biskup – musimy uczciwie nazwać tych, którzy tą wojnę wywołali. Nazwać ich mozna tylko jednym słowem: mordercy”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030326003101242