Biskupi dla żołnierzy

śro, 26 mar 2003, 15:16:33

Autor: Robert Opala

Ekumeniczny charakter będzie miała stacja radiowa nadająca programy religijne dla żołnierzy brytyjskich, amerykańskich, australijskich i polskich walczących w Iraku. Autorami pomysłu są dwaj angielscy biskupi: Thomas McMacon z Kościoła Katolickiego i John Perry z Kościoła Anglikańskiego.

Obaj biskupi doszli do przekonania, że walczącym żołnierzom należy zapewnić wsparcie duchowe w każdy możliwy sposób. Kapelani wojskowi ulegają na polu walki takim samym stresom, jak pozostali żołnierze i dlatego ich służba może być pozbawiona tych pierwiastków duchowych, których żołnierz narażający swoje życie niemal w każdym momencie oczekuje. Jest to o tyle ważne, że ta wojna jest specyficzna. Bierze w niej udział wiele tysięcy żołnierzy czterech narodów, którzy nie rezygnując z bohaterstwa, odwagi i gotowaści śmierć w służbie ojczyzny, nie podzielają zdania polityków o słuszności tej wojny.

Biskup Perry powiedział, że ta inicjatywa nie jest poparciem akcji militarnej w Iraku, ale zaakceptowaniem rzeczywistości, że ta wojna juz trwa, a na niej walczą i giną ludzie, którym należy pomóc.

Biskup McMahon dodał natomiast, że ich wielkim pragnieniem jest zprganizować w radiu pomoc duchową dla żołnierzy wyznania judaistycznego i muzułmańskiego. I nieważne jest po której stronie frontu oni walczą.

Radio nie ma właściwie swojej nazwy. Nie ma to zresztą żadnego znaczenia, ponieważ żołnierze słuchają najczęściej tylko jednej stacji – The Army Radio.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003032615163379