Przerwany mur

pią, 28 mar 2003, 00:02:32

Autor: Robert Opala

Brytyjscy biskupi z Kościoła anglikańskiego i katolickiego są zdeklarowanymi przeciwnikami wojny w Iraku. Mur ten został jednak w ostatnich dniach przerwany, gdy anglikański ordynariusz Chester w połnocno-zachodniej Anglii, biskup Peter Forster, w publicznym przmówieniu powiedział, że akcja zbrojna w Iraku jest sprawiedliwa i moralnie uzasadniona.

Będący seniorem episkopatu anglikańskiego, bp Peter Forster, zaskoczył swoją wypowiedzią hierarchów obu Kościołów.

Brytyjscy biskupi od dłuższego już czasu są aktywnie zaangażowani w większość akcji antywojennych. Dobrze znana jest postawa prymasa wspólnoty anglikańskiej abp. Rowana Williamsa oraz prymasa Kościoła rzymskokatolickiego w Anglii i Walii, kard. Murphy-O'Connora, którzy wystosowali razem list do premiera Toni Blaira potępiajacy wojnę.

Arcybiskup Williams zapowiedział, że zamierza spotkać się z biskupem Chester, jednak - zgodnie z anglikańskim prawem kanonicznym - zabronić mu głoszenie tego rodzaju opinii nie może. Biskup Peter Forster jest natomiast przekonany, że większym złem i grzechem byłoby zezwolić, aby reżim Saddama Husseina nadal sprawował nieludzką władzę w Iraku. (ENI)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030327213832772