Sikhowie rosną w siłę

pon, 31 mar 2003, 13:13:26

Autor: Tomasz Terlikowski

Największa świątynia sikhijska poza granicami Indii została otwarta w niedzielę w Londynie. Uroczystość poprowadził Sri Guru Singh Sabha Gurdwara.

Budowę rozpoczęto w maju 2000 roku. Świątynia ma stać się centrum sikhizmu w Wielkiej Brytanii i całej Europie. - Ambicją budowniczych było stworzenie świątyni ustępującej wyglądem tylko słynnej Złotej Świątyni w Amritsar - wyjaśnił Parminder Singh Garcha.

Poza miejscem do modlitwy w skład kompleksu budynków wchodzi także centrum wspólnoty, biblioteka, pokój seminaryjny, jadalnia i wiele innych.

Sikhizm jest synkretyczną religią indyjską, będącą połączeniem wątków islamu i hinduizmu. Powstała na przełomie XV i XVI w. Jej protoplastami byli Ramananda i jego uczeń Kabir, głoszący w swej mistycznej poezji wiarę w jedynego Boga, pojawiającego się pod postaciami różnych bóstw.

Takim ideom nadał formę religijną pierwszy nauczyciel "guru", Nanak Czand (1469-1538). W 1708 przywódca sikhów, guru Gowinda, postanowił nie przekazywać żadnemu uczniowi władzy religijnej. Po jego śmierci funkcję guru sikhów przejęła Księga (Adi Granth - Pra-Księga, Granth Sahib - Pan-Księga) zawierająca wypowiedzi Ramanandy, Kabira, Nandewy i Nanaka. Oddaje się jej cześć, recytując ją bez przerwy, a jej oryginał jest przechowywany w Złotej Świątyni w Amritsarze w Pendżabie.

Sikhizm odrzuca rytuał, głosi równość wszystkich wobec Boga, podkreśla wartość pracy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030331131326756